„Je jasné, že pokud předseda vlády má ve svých pravomocích mnohé páky, jak tlačit na orgány činné v trestním řízení, je jasné, že to vyvolává nedůvěru,“ sdělil předseda lidovců Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Situaci v Česku podle něj vnímají i v zahraničí. „Poškozuje to Českou republiku,“ řekl. Není podle něj pravda, že to nikdo neřeší a nikoho to nezajímá.
Poznamenal, že respektuje výsledky voleb. Podle něj to však neznamená, že předsedou vlády může být jediný člověk a nikdo jiný. Vymezil se však proti vyhazování květin u památníku 17. listopadu.
„Nedomnívám se, že by pádem vlády vznikl pat. Je tady mnoho možností, jak situaci vyřešit,“ podotkl dále Bělobrádek.
„Příběh kolem kriminální kauzy začíná připomínat lacinou gangsterku,“ hovořil další z řečníků, šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nikdy za poslední čtvrtstoletí České republiky nebyl žádný člen vlády v tak obludném konfliktu zájmů,“ burácel Kalousek.
„Plán B existuje. Je samozřejmé, že v takovém okamžiku je jako první na tahu prezident republiky a v případě, že by opět jmenoval osobu, která je trestně stíhaná a maří vyšetřování, byla by to jeho odpovědnost,“ poznamenal Kalousek, jehož poslanci budou hlasovat proti vládě Andreje Babiše.
Proti této vládě je i předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. „Tato vláda nemá naši důvěru,“ sdělil. Předtím avizoval, že začne „od podlahy“, načež přednesl obsáhlé expozé hříchů vlády, od příliš velkých lánů po školství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef