Německý kancléř Olaf Scholz se na své cestě do Spojených států amerických během 8. až 9. února setká s americkým prezidentem Joe Bidenem. Scholz po příjezdu ve čtvrtek večer povečeří s americkými zákonodárci. V pátek bude mít snídani s americkými obchodními manažery, než se v pátek setká s americkým prezidentem Joem Bidenem, aby diskutoval především o Ukrajině, NATO a válce mezi Izraelem a Hamásem.
Scholz se bude snažit vyzdvihnout úsilí Evropy na pomoc Ukrajině v odražení ruské invaze. Podá i aktuální informace o evropské pomoci. Lídři EU se minulý týden dohodli na pomoci Ukrajině ve výši 50 miliard eur v období do roku 2027.
„Pro kancléře je důležité, aby všechny státy přispěly svým dílem k podpoře Ukrajině," řekl německý úředník pro Reuters. „Takže v tomto ohledu je důležitá úzká transatlantická koordinace."
Podle serveru Politico však Scholz při své návštěvě zjistí, že „Donald Trump je zpátky a Amerika se na Ukrajinu vykašlala“.
Republikáni v Kongresu stále blokují vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 60 miliard dolarů, kteří výměnou za její schválení trvají na zvýšení bezpečnosti hranic. Proti vojenské pomoci se vyslovil bývalý prezident Donald Trump, který se uchází o znovuzvolení.
Mezi Američany se čím dál tím víc šíří mínění, že Ukrajině dávají příliš mnoho. Politico mluví o politice USA vůči „nejhorší strategické noční můře“ Evropy na Ukrajině.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu jsou Spojené státy největším poskytovatelem vojenské pomoci Ukrajině. Tato podpora je nyní pozastavena, zda se obnoví, je nejisté. Německo je druhým největším podporovatelem Ukrajiny. Setkání Scholze s Bidenem přichází téměř dva roky od zahájení ruské invaze.
„Jednání mezi Sněmovnou reprezentantů a Senátem o finanční podpoře Ukrajiny je samozřejmě tématem, které sledujeme obzvlášť pozorně," uvedl před Scholzovou cestou představitel německé vlády.
Německý kancléř Scholz má s prezidentem Bidenem dobré vztahy. „Mezi oběma panuje silný a důvěrný vztah,“ uvedl německý úředník. Na této schůzce by mohl Scholz svého vztahu s Bidenem využít a zjistit tak, jak moc je pravděpodobné, že americký Kongres pomoc Ukrajině schválí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lucie Kroutilová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.