Trump drsně nastoupil na Číňany kvůli počítačové aplikaci. Mafiánské chování, tvrdí někteří lidé z oboru

04.08.2020 17:12 | Zprávy

Donaldu Trumpovi se nelíbí čínská aplikace TikTok, která dle něj ohrožuje americkou bezpečnost. Pokud nebude do 15. září odkoupena americkou firmou, tak bude její další provoz v USA zakázán. TikTok by měl být odkoupen nejspíše Microsoftem. Má to však háček. Trump chce z prodeje peníze. „Řekl jsem, že velmi podstatná část této ceny bude musí přijít do státní pokladny Spojených států. Protože umožňujeme, aby k této dohodě došlo,“ řekl prezident USA na tiskové konferenci. Takový postup se však nelíbí některým analytikům. Prý je to až mafiánské chování.

Trump drsně nastoupil na Číňany kvůli počítačové aplikaci. Mafiánské chování, tvrdí někteří lidé z oboru
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký prezident Donald Trump hovoří ke Kongresu

Americký prezident Donald Trump se obává čínské aplikace TikTok, která je velmi populární mezi mladými uživateli. TikTok je mobilní aplikace a sociální síť pro sdílení krátkých videí v rozsahu několika málo sekund. Aplikace je vyvíjena čínskou společností ByteDance. Tato sociální síť je viněna z rizika pro národní bezpečnost, jelikož aplikace a potažmo pak čínská vláda může sbírat osobní údaje amerických uživatelů TikToku.

Dle europoslance Mikuláše Peksy existují důkazy o tom, že soukromá data milionů uživatelů z TikToku míří přímo do Číny. V posledních týdnech zakázala TikTok Indie – a dokonce, dle Peksy, se i v Evropské unii chystá vyšetřování.

Celé vyjádření Mikuláše Peksy pro ParlamentníListy.cz ZDE

„Jen v České republice podle průzkumu Centra PRVok využívá TikTok více než čtvrtina dětí, nejčastěji ve věku 10-12 let. Vážné nebezpečí je v možnosti vzdáleného spuštění binárních souborů, které TikTok při svých updatech využívá.

Mezi data, která TikTok monitoruje, patří: údaje o zařízení, údaje o dalších nainstalovaných aplikacích, síťové informace, jestli je zařízení spuštěné s rootovskými oprávněními, pravidelný GPS ping. Problém také představuje neautorizované odesílání dat, které popsali někteří uživatelé. Ti se setkali s tím, že z jejich zařízení TikTok odesílal biometrické údaje pořízené z videí, na čínské servery. To se dělo ještě předtím, než uživatel video sdílel nebo jen uložil,“ popsal Peksa pro ParlamentníListy.cz.

Podobné obavy má americký ministr zahraničí Michael Pompeo. Pompeo v rozhovoru na Fox News uvedl, že společnost ByteDance předává data o svých uživatelích čínské komunistické vládě, a odvolával se též na obavy o národní bezpečnost. Dále Američanům vadí údajná cenzura, která v aplikaci TikTok probíhá. Cenzurovat se má prý obsah, který není po chuti čínskému režimu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

6:31 Mohli jste v klidu topit do roku 2049. Fiala řekl ne. Zdražení odhaleno

Pokud bychom měli vládu, která hájí zájmy občanů, a ne zájmy cizí, už bychom měli energetickou polit…