„Cena ropy spadla o 2,2 % téměř okamžitě potom, co vyšla zpráva, že poradce pro národní bezpečnost John Bolton je bez práce,“ píše Wedeman ve své analýze. A dodává, že konflikt s Íránem je najednou mnohem méně pravděpodobný. O Boltonovi tvrdí, že je to muž, který nikdy neviděl válku, která by se mu nelíbila (až na Vietnam, kterému se vyhnul). Do deníku New York Times pak Bolton přispěl článkem „Abychom jim zabránili mít bombu, bombardujme Írán“.
Wedeman dodává tento Boltonův citát: „Chování a cíle (íránského) režimu se nezmění, a proto jediným řešením je změna samotného režimu.“ Bolton prý také lobboval za změnu režimu ve Venezuele, v Iráku, Severní Koreji nebo v Sýrii a patřil k nejhlasitějším kritikům dohody o jaderných zbraních s Íránem.
Dle autora analýzy se teď pozice jestřába přesouvá na Mikea Pompea, amerického ministra obrany. Ten má ovšem údajně jako prioritu svůj vztah s Donaldem Trumpem. Podle magazínu New Yorker je Pompeo jedním z nejservilnějších spolupracovníků Donalda Trumpa. Jeden z bývalých velvyslanců ho Wedemanovi popsal jako „raketu naváděnou na Trumpovu řiť“.
S odchodem Boltona se prý změní styl, ale ne cíle. Pouze se budou snažit Teherán dohnat k ústupkům ekonomickou cestou. Pompeo se prý pochlubil, že v dalším roce poklesne díky americkým sankcím ekonomika Íránu o 10 až 12 %. A jen pár hodin potom, co Bolton opustil svůj post, Pompeo připustil, že by se Donald Trump mohl setkat s íránským prezidentem Rúháním.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas