Miliardář Donald Trump v minulosti dokázal těžit z globalizace a zbohatnout. Za poslední rok pak dokázal využít frustrace nemalé části společnosti z té samé globalizace a nasliboval svým voličům, že jim vrátí hrdost. Nezdráhal se přitom vyslovit leccos.
„Podobně jako lidé, kteří v Británii rozhodovali o vystoupení Británie z Evropské unie, také příznivci Donalda Trumpa patří k té méně úspěšné části populace, které globalizace příliš nedává, ba mají pocit, že jim přináší vnější konkurenci a bere jistotu práce (v Británii ani ve Státech to ale reálně tak není, protože přistěhovalci vesměs dělají práci, kterou místní nechtějí),“ píše komentátor.
Trump různými sliby dokázal dát lidem bojícím se velkého světa pocit, že jim naslouchá, že si jich zase někdo všímá a ten někdo jim dokonce slibuje ochranu. Ochranu před konkrétním nepřítelem – před přistěhovalci. A voliči mu za to ve volbách náležitě poděkují. Republikánský kandidát na prezidenta v tom prý navíc není sám. „Efekt Miloše Zemana a jeho popularity vychází ze stejného principu,“ doplňuje Fischer.
Otázkou je, jak nakonec Trump naplní své sliby, jaký konkrétní obsah bude mít jeho politika, pokud bude opravdu zvolen. Totéž prý platí o mnohých politicích v Evropě. A stejně tak je třeba se ptát, jak Trumpovo zvolení změní celý svět, neboť ten nekončí Spojenými státy, byť si to prý možná řada jeho voličů myslí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp