„Nechci hájit Donalda Trumpa a zdá se mi, že je vcelku patrné, že je mu NATO protivné. Podporu pro NATO cedí mezi zuby, kývne sotva hlavou, je zjevné, že se k tomu musel nechat přesvědčit a že se mu to vlastně říkat nechce. Na druhou stranu, Trump skládal prezidentskou přísahu na Bibli a na americkou ústavu, takže de facto přísahal věrnost hodnotám západní civilizace, vládě práva apod. Nezdá se mi, že by o svatém významu NATO tolik řečnil třeba Barack Obama,“ napsal Jan Macháček.
Pokud Evropané připomínají, že Američané podepsali smlouvu, ve které se zavázali ke společné obraně, neměli by zapomínat, že se i evropské státy zavázaly platit 2 procenta svého HDP na obranu. Tento závazek však plní jen zlomek členů Aliance. Česko platí přibližně polovinu. Divíte se americkým voličům, že se jim nechce doplácet na Evropany? Macháček se nediví.
Jestliže Američany skutečně přestane bavit neustále doplácet na Evropany, možná je načase, aby se Evropané začali víc starat sami o sebe. Vyzývá k tomu např. komentář v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, v němž zazněla myšlenka, že by Německo mohlo vybudovat svou vlastní jadernou ochranu.
Macháček v této souvislosti připomíná, že po katastrofě v jaderné elektrárně v japonské Fukušimě se Německo začalo od jádra odvracet. Místo toho chce získávat energii třeba z větru. Z větru však jaderný deštník nevybudujete. Nabízí se tedy otázka, zda se v Německu neobrací karta a jádro nedostane znovu zelenou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp