Podle serveru zůstává Turecko v roce 2016 jednou z největších výzev pro Evropu, která bojuje s migrační krizí. Zůstává však výzvou i pro všechny hráče na Středním východě, i pro ty, co bojují proti Islámskému státu.
Jak uvedl Michael Goldfarb pro Politico, v minulém roce přišlo do Evropské unie asi 800 tisíc lidí přes Turecko. Hodnotí také krok Evropské unie vyčlenit tři miliardy eur Ankaře, aby vyřešila tok uprchlíků ze Sýrie. Vláda Erdogana v té době pokračovala ve stejné vojenské kampani proti tureckým Kurdům. Podle Goldfarba se vládní taktika podobá masovým represím.
- Původní text ZDE
„Jestli je boj s IS bojem naší generace (jak řekl britský premiér David Cameron), tak proč by naši vůdci měli tolerovat tureckou vládu, která vede válku proti lidem, kteří úspěšně na zemi bojují proti militantům Islámského státu?“ táže se Goldfarb.
Goldfarb následně analyzuje, co se stane, jestli dojde k novému incidentu, jako bylo sestřelení ruského bombardéru Su-24 tureckým letounem. „Turecko je členem NATO a v reakci na Moskvu Aliance bude muset uplatnit článek 5 listiny kolektivní obrany. Půjde NATO v takovém případě do války s Ruskem?“ ptá se Goldfarb a uvádí, že většina západních vůdců na tuto otázku neodpověděla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef