V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi proběhla živá diskuse mezi ministrem pro evropské záležitosti Martinem Dvořákem, bývalým eurokomisařem Pavlem Teličkou a europoslancem Filipem Turkem. Tématem byla nedávná roztržka mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským během jednání v Bílém domě. Diskuse odhalila hluboké rozdíly v pohledech na roli Evropské unie, USA a Ruska v kontextu ukrajinské krize.
Ministr Dvořák otevřel debatu názorem, že „roztržka v Oválné pracovně ničemu nepomohla“. Podle něj se ruské a americké zájmy postupně sbližují, což znamená, že americké zájmy se již nemusí shodovat s těmi evropskými. „Hned po roztržce se určitě rozběhla diplomatická jednání mezi zeměmi Evropy,“ zmínil Dvořák, a že Evropa má zájem na zachování transatlantických vazeb. Zároveň však varoval, že „jednání o míru dle Trumpa by bylo jednáním o kapitulaci Ukrajiny“, což podle něj Ukrajinci nikdy nepřijmou. Dvořák také poznamenal, že „Rusko nedodržuje dohody, které podepíše“, a vyjádřil obavy z toho, že „Trump se stále víc přiklání k narativu agresora, tedy Ruska“.
Filip Turek naopak vidí situaci optimističtěji. „Jednání o příměří se dostává do realistické fáze. Evropa si musí uvědomit, že Trump otočil kormidlem k mírovým jednáním,“ řekl. Turek také uvedl, že „Zelenskyj už chce konec“ a že některá území nabízí Rusům. Zároveň kritizoval chování Zelenského na jednání. „Zelenskyj se na jednání choval mnohokrát velmi nevhodně, takže to divadlo bylo z obou stran,“ zkonstatoval europoslanec.
Turek také zmínil, že „Američané tvrdí, že USA nemají přátele a nepřátele, ale mají jen své zájmy“, a zdůraznil, že Trump jedná především jako obchodník. Ohledně rezoluce OSN, která vyzývá Rusko k opuštění Ukrajiny, Turek skepticky poznamenal, že „rezoluce OSN je jako rezoluce Evropského parlamentu. Nemá žádný význam ani dopad,“ řekl.
Pavel Telička se zaměřil na potřebu mezinárodního konsensu. Podle něj „mír musí být akceptovatelný pro Ukrajinu“ a musí zahrnovat bezpečnostní záruky pro tuto zemi. A kritizoval jednání v Oválné pracovně Bílého domu. „Tato jednání k tomu nepřispěla, nahrálo to legitimizaci ruské agrese,“ pravil Telička. „Kdo je další na řadě? Kam Rusko zaútočí příště?“ ptal se Telička varovně. Podle něj jednání v Oválné pracovně nejvíc potěšilo ruskou stranu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marian Kučera