Tvrdý lockdown jako kladivo na covid. Opravdu? Vědec, matematici i statistik si vzali do ruky data. A tady je výsledek

25.03.2021 15:40 | Zprávy

Roušky, lockdowny, nebo promoření? Co přesně způsobuje, že virus přichází ve vlnách? Podle článku Reflexu s hlasy mnoha odborníků to není jisté. A není ani jisté, že tvrdá opatření zabírají, protože křivka nakažených se zlomila i tam, kde měl virus volný průběh. A ani zavření průmyslu prý nepřinese kýžené drastické snížení počtu nakažených. Mimo jiné i kvůli tomu, že určité procento testů bude vždy falešně pozitivních.

Tvrdý lockdown jako kladivo na covid. Opravdu? Vědec, matematici i statistik si vzali do ruky data. A tady je výsledek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magistrát hlavního města Prahy představil Mobilní laboratoř – nový krok v systému testování na onemocnění COVID-19

Fungují tvrdá opatření proti covidu? Podle vlády ano. Vědci ovšem tak jasno nemají, jak konstatuje Angelika Bazalová, radní ČTK, v článku Reflexu. Americký vědec John Ioannidis zkoumal efekty tzv. měkkých opatření (3R) a tvrdých opatření (lockdowny) hned v několika zemích. Vyšlo mu, že když se započítají efekty měkkých opatření, tvrdá opatření žádný výrazný efekt nepřinášejí. Spíše naopak, v některých případech dokonce situaci zhoršují, jako např. uzavření škol, které má za následek, že vnuci a vnučky nakazí seniory, kteří o ně pečují.

Názory se podle Bazalové různí i v Česku. Podle některých českých statistiků má epidemie svou vlastní dynamiku a restrikce ji mohou zesílit či zeslabit, ale nikoliv zásadně. To prý dokazuje hlavně současná třetí vlna, která se zlomila druhého března s počtem 16 775 nově diagnostikovaných případů. A ani hlavní statistik Ladislav Dušek to nepřisuzuje zesíleným opatřením, protože ta začala platit jen chvíli předtím. Podle matematičky Lucie Houfkové dokonce vlna polevila ještě dříve, na konci února.

I přes trendy Dušek předpokládal, že počty nových případů budou růst a přesáhnou hranici 20 tisíc nakažených na den. Což se nevyplnilo, ale přesto jeho predikce používají politici jako záminku pro zostření opatření, například Jan Hamáček.

Proč se křivka zakulatila? Jednou z možností je pokročilé promoření. V této souvislosti matematik Tomáš Fürst kritizuje, že o tom, kolik lidí virus prodělalo, nemá nikdo přesné statistiky. Podle jeho názoru se místo drahého a nepřesného testování ve firmách měly zjišťovat protilátky, a zda vlnu zpomalila vzrůstající kolektivní imunita, nelze říci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zajali jsme Severokorejce,“ chlubí se Ukrajinci. Ale doklady nesedí

16:35 „Zajali jsme Severokorejce,“ chlubí se Ukrajinci. Ale doklady nesedí

Ruské síly nepolevují v tlaku na Ukrajinu a dál postupují, mj. i v Torecku. Obránci prý přišli o dal…