Tvrdý lockdown jako kladivo na covid. Opravdu? Vědec, matematici i statistik si vzali do ruky data. A tady je výsledek

25.03.2021 15:40 | Zprávy

Roušky, lockdowny, nebo promoření? Co přesně způsobuje, že virus přichází ve vlnách? Podle článku Reflexu s hlasy mnoha odborníků to není jisté. A není ani jisté, že tvrdá opatření zabírají, protože křivka nakažených se zlomila i tam, kde měl virus volný průběh. A ani zavření průmyslu prý nepřinese kýžené drastické snížení počtu nakažených. Mimo jiné i kvůli tomu, že určité procento testů bude vždy falešně pozitivních.

Tvrdý lockdown jako kladivo na covid. Opravdu? Vědec, matematici i statistik si vzali do ruky data. A tady je výsledek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magistrát hlavního města Prahy představil Mobilní laboratoř – nový krok v systému testování na onemocnění COVID-19

Fungují tvrdá opatření proti covidu? Podle vlády ano. Vědci ovšem tak jasno nemají, jak konstatuje Angelika Bazalová, radní ČTK, v článku Reflexu. Americký vědec John Ioannidis zkoumal efekty tzv. měkkých opatření (3R) a tvrdých opatření (lockdowny) hned v několika zemích. Vyšlo mu, že když se započítají efekty měkkých opatření, tvrdá opatření žádný výrazný efekt nepřinášejí. Spíše naopak, v některých případech dokonce situaci zhoršují, jako např. uzavření škol, které má za následek, že vnuci a vnučky nakazí seniory, kteří o ně pečují.

Názory se podle Bazalové různí i v Česku. Podle některých českých statistiků má epidemie svou vlastní dynamiku a restrikce ji mohou zesílit či zeslabit, ale nikoliv zásadně. To prý dokazuje hlavně současná třetí vlna, která se zlomila druhého března s počtem 16 775 nově diagnostikovaných případů. A ani hlavní statistik Ladislav Dušek to nepřisuzuje zesíleným opatřením, protože ta začala platit jen chvíli předtím. Podle matematičky Lucie Houfkové dokonce vlna polevila ještě dříve, na konci února.

I přes trendy Dušek předpokládal, že počty nových případů budou růst a přesáhnou hranici 20 tisíc nakažených na den. Což se nevyplnilo, ale přesto jeho predikce používají politici jako záminku pro zostření opatření, například Jan Hamáček.

Proč se křivka zakulatila? Jednou z možností je pokročilé promoření. V této souvislosti matematik Tomáš Fürst kritizuje, že o tom, kolik lidí virus prodělalo, nemá nikdo přesné statistiky. Podle jeho názoru se místo drahého a nepřesného testování ve firmách měly zjišťovat protilátky, a zda vlnu zpomalila vzrůstající kolektivní imunita, nelze říci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman udeřil: Příští koalice? Babiš premiér, Konečná, Maláčová, SPD i Motoristé

23:15 Zeman udeřil: Příští koalice? Babiš premiér, Konečná, Maláčová, SPD i Motoristé

Miloš Zeman byl hostem v pořadu Napřímo na TN.cz, kde se vyjádřil k volbám v USA a k vítězství Donal…