Narazit na Čechy, kteří jezdí denně za prací za lepším výdělkem do Rakouska, není příliš velký problém. Pracují tady v restauracích, obchodech…
Sandra Grieger, která žije v Hluboké nad Vltavou, v obchodě se značkovým oblečením v městečku Freistadt pracuje už čtyři roky. Jak říká, má sice vysokoškolské vzdělání ekonomického směru, práce tady se jí ale stále vyplatí a navíc ji baví. I jí ale udělalo tak říkajíc čáru přes rozpočet zdražování pohonných hmot. „Dříve jsem platila za měsíc tak do pěti tisíc a teď jsem to počítala, je to zhruba osm a půl,“ popisuje.
Sandra Grieger žije v Rakousku asi čtyři roky. Foto: David Hora
Tankuje zejména mezi českým a rakouským hraničním přejezdem na benzínové čerpací stanici, kde jsou ceny většinou přece jen nižší. V úterý 15. 3. tady diesel vyšel v korunách na 44,90, v eurech na 1,81. Natural 95 byl v korunách za 42,90. Ten samý den se ceny nafty v rakouském Freistadtu pohybovaly kolem 1,99 euro za litr, v jižních Čechách za 49,90 korun.
Cena pohonných hmot v Rakousku a v ČR je tedy přibližně stejná. Je nutné ale připomenout, že minimální mzda v Rakousku je v přepočtu kolem 40 tisíc korun, průměrná pak až kolem 100 tisíc korun.
„Jezdím sem čtyřikrát týdně. O tom, že bych si kvůli zdražování pohonných hmot hledala práci v Čechách zatím neuvažuji, možná, kdyby to šlo ještě nahoru, tak bych o tom přemýšlela,“ vysvětluje Sandra.
Drahé pečivo, levné jogurty, výhodné akce...
„I tady se všechno zdražuje, nejen benzín a nafta, ale také třeba samozřejmě potraviny. Řekla bych ale, že v Čechách víc. Některé potraviny jsou tady levnější, některé dražší než u nás. Kvalita tady bývá ale lepší. Já v Rakousku ráda kupuji například pesto, které je asi za dvě eura, u nás za stovku. Levnější jsou tady také bio věci a věci pro vegany,“ popisuje Sandra. Kurz koruny vůči euru je v těchto dnech něco málo pod 25 korun.
I přes opravdu velké rozdíly co se týče mzdy v ČR a v Rakousku se Čechům vyplatí do Rakouska pro některé druhy potravin i pro drogerii jezdit. Řadu zákazníků láká i kvalita, která je prý v některých případech nesrovnatelně lepší. Co se vyplatí, jsou většinou akce, kdy se snižuje cena od počtu koupených kusů. Například půlkilový jogurt ve skle vyšel v těchto dnech v jednom z místních potravinových řetězců v akci 1+1 na 0,79 eur, tedy za necelých dvacet korun za kus. Prací prášek známé značky, který by měl vystačit na 40 praní, pak byl jiném obchodě v akci za 6,79 euro, tedy v přepočtu za necelých 170 korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora