Ty ceny? Drahota. Jak to zvládáte? Rakušané zírali. Do Česka už za levným nejezdí

17.03.2022 17:46 | Reportáž

„Dřív jsem za cestu dala kolem pěti tisíc za měsíc, teď je to zhruba osm a půl,“ říká Sandra Grieger,“ která dojíždí za prací z jižních Čech do Rakouska. I v Rakousku se ceny pohonných hmot v posledních týdnech výrazně zvedly. V přepočtu jsou zhruba stejné jako v ČR. Ovšem platy jsou tady až několikanásobně větší. Podívali jsme se i na ceny potravin a drogerie. Doba, kdy Rakušané jezdili za levnými nákupy do Čech, je očividně dávno pryč. „Zdražuje se všude. V Čechách ale asi víc než tady. Jak to ale s vašimi platy zvládáte?“ ptají se v rakouském pohraničí. Příbuzní v ČR prý vyprávějí…

Ty ceny? Drahota. Jak to zvládáte? Rakušané zírali. Do Česka už za levným nejezdí
Foto: Natálie Brožovská
Popisek: Ceny v rakouských obchodech jsou více méně podobné jako u nás. Velmi výhodné bývají slevové akce

Narazit na Čechy, kteří jezdí denně za prací za lepším výdělkem do Rakouska, není příliš velký problém. Pracují tady v restauracích, obchodech…
Sandra Grieger, která žije v Hluboké nad Vltavou, v obchodě se značkovým oblečením v městečku Freistadt pracuje už čtyři roky. Jak říká, má sice vysokoškolské vzdělání ekonomického směru, práce tady se jí ale stále vyplatí a navíc ji baví. I jí ale udělalo tak říkajíc čáru přes rozpočet zdražování pohonných hmot. „Dříve jsem platila za měsíc tak do pěti tisíc a teď jsem to počítala, je to zhruba osm a půl,“ popisuje.

Sandra Grieger žije v Rakousku asi čtyři roky. Foto: David Hora

Tankuje zejména mezi českým a rakouským hraničním přejezdem na benzínové čerpací stanici, kde jsou ceny většinou přece jen nižší. V úterý 15. 3. tady diesel vyšel v korunách na 44,90, v eurech na 1,81. Natural 95 byl v korunách za 42,90. Ten samý den se ceny nafty v rakouském Freistadtu pohybovaly kolem 1,99 euro za litr, v jižních Čechách za 49,90 korun.
Cena pohonných hmot v Rakousku a v ČR je tedy přibližně stejná. Je nutné ale připomenout, že minimální mzda v Rakousku je v přepočtu kolem 40 tisíc korun, průměrná pak až kolem 100 tisíc korun.
„Jezdím sem čtyřikrát týdně. O tom, že bych si kvůli zdražování pohonných hmot hledala práci v Čechách zatím neuvažuji, možná, kdyby to šlo ještě nahoru, tak bych o tom přemýšlela,“ vysvětluje Sandra.

Drahé pečivo, levné jogurty, výhodné akce...

„I tady se všechno zdražuje, nejen benzín a nafta, ale také třeba samozřejmě potraviny. Řekla bych ale, že v Čechách víc. Některé potraviny jsou tady levnější, některé dražší než u nás. Kvalita tady bývá ale lepší. Já v Rakousku ráda kupuji například pesto, které je asi za dvě eura, u nás za stovku. Levnější jsou tady také bio věci a věci pro vegany,“ popisuje Sandra. Kurz koruny vůči euru je v těchto dnech něco málo pod 25 korun.

I přes opravdu velké rozdíly co se týče mzdy v ČR a v Rakousku se Čechům vyplatí do Rakouska pro některé druhy potravin i pro drogerii jezdit. Řadu zákazníků láká i kvalita, která je prý v některých případech nesrovnatelně lepší. Co se vyplatí, jsou většinou akce, kdy se snižuje cena od počtu koupených kusů. Například půlkilový jogurt ve skle vyšel v těchto dnech v jednom z místních potravinových řetězců v akci 1+1 na 0,79 eur, tedy za necelých dvacet korun za kus. Prací prášek známé značky, který by měl vystačit na 40 praní, pak byl jiném obchodě v akci za 6,79 euro, tedy v přepočtu za necelých 170 korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…