Ty, ty, ty! Nadnárodní neziskovka ukazuje prstem na bohaté země kvůli uprchlíkům

19.07.2016 8:04 | Zprávy

Mezinárodní charitativní organizace Oxfam nabádá bohaté země, aby přijaly více uprchlíků. Argumentuje přitom tím, že šest nejbohatších zemí světa hostí jen devět procent uprchlíků, zatímco naopak několik málo chudých zemí hostí více než polovinu uprchlíků.

Ty, ty, ty! Nadnárodní neziskovka ukazuje prstem na bohaté země kvůli uprchlíkům
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

Pode zjištění Oxfam se ve Spojených státech, Číně, Japonsku, Německu, Francii a Velké Británii aktuálně nachází dohromady asi 2,1 milionů uprchlíků, což představuje necelých 9 % z celkového počtu uprchlíků. Zatímco země typu Jordánska, Turecka, Pákistánu, Libanonu, Jižní Afriky či Palestiny se starají o více než 50 % uprchlíků a žadatelů o azyl. Jak mezinárodní charitativní organizace se třinácti pobočkami po celém světě konstatuje, nejštědřejší z bohatých zemí je Německo.

Přesto podle Oxfam ekonomicky nejvyspělejší země za chudšími zeměmi v přijímání uprchlíků značně zaostávají. „Před konáním dvou hlavních summitů o uprchlících a migrantech v New Yorku vyzýváme vlády, aby přijímaly více uprchlíků, kteří potřebují najít bezpečné útočiště. Rovněž by se vlády těchto zemí měly zavázat k větší pomoci chudším zemím, které se již o uprchlíky nyní starají,“ uvádí Oxfam.

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE

„Je ostudné, že se tolik vlád obrací zády k utrpení milionů zranitelných lidí, kteří museli opustit své domovy a riskují své životy, aby se dostali do bezpečí. Chudší země mají na svých bedrech ochranu uprchlíků, jež by měla být sdílena kolektivně. Bohužel bohaté státy v tomto směru nedělají téměř nic,“ tvrdí výkonná ředitelka Oxfam International Winnie Byanyima s tím, že je nutné přikročit ke globální odpovědnosti. „Nejbohatší země musí být součástí řešení a přijmout svoji zodpovědnost.“

Analytici Ofxam rovněž zjistili, že před válečnými konflikty, pronásledováním a násilím muselo opustit domovy přes 65 milionů lidí, což je zdaleka nejvyšší číslo od doby, kdy jsou tyto statistiky sledovány. „Třetinu z těchto lidí tvoří uprchlíci a žadatelé o azyl. Většinu potom zahrnují přesídlené osoby v rámci jednoho státu. Hlavním faktem je konflikt v Sýrii, ale lidé prchají před násilím také v Jižním Súdánu, Burundi, Iráku, Jemenu i jinde.“

Oxfam tak kritizuje dohodu mezi Evropskou unií a Tureckem, která údajně způsobila, že v Řecku uvízly v nevyhovujících podmínkách tisíce mužů, žen i dětí. „Příliš mnoho lidí, kteří se vydali do bezpečí, žijí v nedůstojných podmínkách a čelí zneužívání, otevřenému nepřátelství a diskriminaci. Jen velmi málo vlád na světě se jim snaží pomoci. Musíme se společně postavit za miliony lidí přinucených uprchnout do bezpečí, kteří potřebují naši pomoc,“ burcuje Byanyima s odkazem na petici, která vyzývá západní politické vůdce k akci a doposud ji podepsalo asi 55 000 lidí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…