Informační server The Guardian, z něhož často čerpá i internetový server Britské listy v čele s šéfredaktorem Janem Čulíkem, oznámil, že ukončí zveřejňování příspěvků z oficiálních redakčních účtů na sociální síti X (dříve Twitter). Redakce se rozhodla zaměřit své zdroje na propagaci své žurnalistiky na jiných platformách a vyjádřila znepokojení nad obsahem, který se na X objevuje včetně krajně pravicových konspiračních teorií a rasismu.
Odchod z X byl podle redakce podpořen současnou prezidentskou kampaní v USA, jež ukázala, že X může být toxickou platformou. „Prezidentská kampaň v USA jen podtrhla to, o čem jsme uvažovali už dlouho: že X je toxická mediální platforma a že její majitel Elon Musk dokázal využít jejího vlivu k formování politického diskurzu,“ uvedl The Guardian.
Deník nicméně informoval, že i přesto bude nadále umožňovat svým čtenářům sdílet články na platformě X a v rámci živého zpravodajství bude příležitostně zařazovat příspěvky z X do svých článků. Přestože tedy oficiální účet The Guardianu z platformy odchází kvůli její údajné toxicitě, redaktoři deníku budou moci platformu i nadále využívat k monitorování informací a čerpání obsahu.
V reakci na odchod deníku ze sociální sítě vlastněné Elonem Muskem se na X začalo šířit vlákno vzdávající hold některým nezapomenutelným titulkům, které The Guardian kdy vymyslel a publikoval.
Mezi nimi například „Co heterosexuální muži nechápou o lesbách“ nebo „Moje batole je vegan. V čem je problém?“.
— Basil (@Basil_TGMD) November 13, 2024
— Basil (@Basil_TGMD) November 13, 2024
V roce 2014 pak vyšel článek s názvem „Jak moc jsou anální hrátky ‚gay‘?“ od Zacha Stafforda, který informoval, že druh sexu, který homosexuálové provozují, se netýká pouze komunity LGBT. Ovšem málo heterosexuálů se k němu přiznává.
— Basil (@Basil_TGMD) November 13, 2024
V roce 2015 zase mohl čtenáře oslovit text s titulkem „Proč ženy lžou více než muži? Protože jsme ‚hodnější‘,“ od Anouchky Groseové.
— Basil (@Basil_TGMD) November 13, 2024
„Ano, objímám stromy. A vy byste měli také,“ napsal pro The Guardian redaktor Patrick Barkham.
— Basil (@Basil_TGMD) November 13, 2024
Redaktorka George Roseová se pak zamýšlela v článku nad tím, „Co kdyby muži měli menstruaci? Je to otázka, kterou stojí za to položit.“.
— Basil (@Basil_TGMD) November 13, 2024
Dexter Thomas pak zveřejnil článek s titulkem „Neodebírejte si z přátel své rasistické přátele na Facebooku. Poučte je“, v němž dokazoval, že bigotní lidé zkrátka jen potřebují slyšet hlas rozumu.
— Basil (@Basil_TGMD) November 13, 2024
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová