Soukup se na úvod ptal Jiřího Hynka, zda si myslí stejně jako prezident Zeman, že je Senát zbytečná instituce. Ten to odmítl. Řekl, že do Senátu se rozhodl kandidovat, když ten loni v prosinci zamítl novelu ústavního zákona o bezpečnosti, která by umožňovala se bránit nesmyslné evropské směrnici o zbraních. Martina Konvičku čekala otázka, proč Senát ovládá „pražská kavárna“. Konvička podotkl, že díky tomu, že v Senátu se za normálních okolností mění senátoři jednou za 6 let, tak Senát odráží názory před 6 nebo 4 lety, kdy se o mnoha dnešních tématech vůbec nemluvilo a letošní „vlna“ kandidátů by to mohla změnit.
Novák Večerníček se vyjádřil o svých zkušenostech jako poradce Senátu. Prý se tam skutečně moc neudělá. „Drtivá většina senátorů skutečně moc nepracuje,” podal zprávu kandidát na senátora. „Senát je slepé střevo ústavního systému, které v podstatě zaslouží zrušit, protože senátoři, kteří chtějí něco změnit, tak to dělají mimo Senát,“ vyslovil se Novák Večerníček pro zrušení Senátu a změnu ústavního systému, což má i v programu.
Petr Hannig uvedl, že s Večerníčkem nesouhlasí. Senát by měl prý naopak získat větší pravomoce, protože Sněmovna je údajně často vedena emocemi, zatímco Senát je více rozumový. Profesorka Syková se také vyjádřila pro zvýšení pravomocí Senátu, neboť zákony, které Senát navrhuje, jsou údajně snadno smetitelné Sněmovnou, ačkoliv by dle jejích slov také pomohly občanům. Večerníček argumentoval, že zde žijeme v iluzi, že Senát zastává kontrolní funkci. Tu by ale dle něj měl mít občan v referendu. Když se Soukup dostal ke slibům, které v kampani dávají kandidáti, a zmínil Ivana Gabala, který chce prý zastavit globální oteplování, hosté propukli v smích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas