Ruskou leteckou základnou otřásla série explozí. Rusové tvrdí, že explodovalo jen několik kusů letecké munice a nebylo poškozené žádné z letadel. Z letecké základny Saky startovaly letouny k útokům na Chersonskou oblast, Záporožskou oblast a jiné regiony.
Sergej Aksenov, šéf takzvané Republiky Krym, oznámil, že po útoku zemřel jeden člověk. Dalších 9 osob prý bylo zraněno. Mezi zraněnými se údajně nacházejí i 2 děti.
„Situace je lokalizovaná a je pod kontrolou. Znovu opakuji: v oblasti neprobíhá žádná všeobecná evakuace. Přesídleni budou pouze obyvatelé domů nacházejících se v těsné blízkosti vojenského letiště," uvedl Aksenov na Telegramu.
Ze svých domovů bylo evakuováno asi 30 lidí, uvedl poradce šéfa krymské oblasti Oleg Kryuchkov.
„Ministerstvo obrany Ukrajiny nemůže určit příčinu požáru, ale znovu připomíná pravidla požární bezpečnosti a zákaz kouření na blíže neurčených místech," uvádí se v prohlášení ministerstva. „Fakt požáru může být využit teroristickou zemí v informační válce."
Another view of the large explosion in Novofedorovka in Russian-occupied #Crimea pic.twitter.com/GmDdj3aoin
— Michael A. Horowitz (@michaelh992) August 9, 2022
Z americké administrativy Joea Bidena zaznívá, že Rusové v posledních týdnech na území Íránu cvičí s íránskými drony, které by Kreml rád využil ve válce na Ukrajině.
„Během několika posledních týdnů ruští představitelé prováděli v Íránu školení v rámci dohody o převodech bezpilotních letounů z Íránu do Ruska," uvedl pro CNN americký představitel.
- Další informace naleznete zde
Írán prý začal Rusku předvádět bezpilotní letouny Shahed-191 a Shahed-129, známé také jako UAV (Unmanned Aerial Vehicles), na letišti Kashan jižně od Teheránu v červnu, oznámili američtí představitelé pro CNN. Oba typy bezpilotních letounů jsou schopny nést přesně naváděné střely. Tyto drony by se měly stát protiváhou tureckých Bajraktarů. Ukrajinská vláda žádala Spojené státy o dodávky modernějších strojů, ale Američané drony prozatím neodeslali z obav, že by si to Rusové mohli vyložit jako nepřípustnou eskalaci konfliktu.
Americké ministerstvo zahraničí také oznámilo, že poskytne 89 milionů dolarů na odminování Ukrajiny. Experti prý budou miny odstraňovat i z hraček, které podle ukrajinských úřadů nastražili ruští vojáci před tím, než byli vytlačeni z jedné ze stovek osvobozených obcí. „Toto strašlivé používání improvizovaných výbušných zařízení ruskými silami připomíná taktiku ISIS v Sýrii,“ zaznělo od ukrajinských úřadů.
Po společném telefonátu britského premiéra Borise Johnsona a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona oba politici prohlásili, že budou nadále podporovat Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi. Shodli se, že Západ nesmí schvátit „únava z války“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.