Trumpova „pěst“ nad Íránem a v Iráku už se vzdávají. Přesto je zde varování

07.04.2025 18:59 | Zprávy

Íránem podporované milice v Iráku jsou podle informací agentury Reuters poprvé připraveny složit zbraně, aby odvrátily hrozbu vojenské odvety ze strany Donalda Trumpa. Ten opakovaně varoval Teherán před tvrdou reakcí, pokud nebude dosaženo nové dohody o jaderném programu. Napětí v regionu zesiluje i kvůli hrozbě možného amerického útoku na íránské cíle. Komentátor Tucker Carlson však upozorňuje, že válku s Íránem si Spojené státy nemohou dovolit a každý, kdo ji prosazuje, není spojencem Ameriky, ale jejím nepřítelem.

Trumpova „pěst“ nad Íránem a v Iráku už se vzdávají. Přesto je zde varování
Foto: Repro X
Popisek: Donald Trump

Napětí mezi Íránem a Spojenými státy, které v minulém týdnu eskalovalo hrozbou preventivního úderu Teheránu na americko-britskou základnu Diego Garcia, nyní pokračuje novou fází. Po varování prezidenta Donalda Trumpa a zvýšené bojové pohotovosti íránských jednotek v Perském zálivu přichází další posun – tentokrát z Iráku. Podle zjištění agentury Reuters několik vlivných milic podporovaných Íránem přehodnocuje svůj postoj a zvažuje odzbrojení, aby předešlo otevřenému konfliktu s USA.

Několik milic podporovaných Íránem v Iráku je připraveno poprvé odzbrojit, aby odvrátily hrozbu eskalace konfliktu s americkou administrativou, uvedlo pro agenturu Reuters deset vysokých velitelů a iráckých představitelů.

Podle zdrojů, mezi nimiž je šest místních velitelů čtyř hlavních milicí, tento krok k uvolnění napětí následuje po opakovaných soukromých varováních, která američtí představitelé vydali irácké vládě od lednového nástupu Trumpa k moci.

Úředníci sdělili Bagdádu, že pokud nepodnikne kroky k rozpuštění milic působících na jeho území, Amerika by mohla tyto skupiny zasáhnout leteckými útoky, uvedli lidé obeznámení se situací.

Izzat al-Shahbandar, vysoce postavený šíitský muslimský politik blízký irácké vládnoucí alianci, řekl agentuře Reuters, že rozhovory mezi premiérem Mohammedem Šíou al-Sudáním a několika vůdci milic jsou „velmi pokročilé“ a že skupiny jsou nakloněny vyhovět americkým výzvám k odzbrojení.

Velitelé zmiňují, že íránské Revoluční gardy daly těmto skupinám volnou ruku k přijetí jakýchkoli rozhodnutí, která považují za nezbytná k zabránění přímému střetu s USA a Izraelem. „Trump je připraven posunout válku s námi na horší úroveň, a chceme se takovému scénáři vyhnout,“ uvedl jeden z velitelů nejsilnější šíitské milice Kataib Hizballáh.  

Válku s Íránem si USA nemohou dovolit, říká americký komentátor Carlson

Do debaty o možném americkém vojenském úderu na Írán se zapojil i americký komentátor Tucker Carlson, který na síti X varoval před katastrofickými důsledky konfliktu. „Ať už si o clech myslíte cokoli, je jasné, že pro Spojené státy je nyní nejhorší možná doba, kdy by se měly podílet na vojenském úderu proti Íránu. Nemůžeme si to dovolit. Zemřely by tisíce Američanů. Prohráli bychom následnou válku. Nic by pro naši zemi nebylo ničivější. A přesto jsme tomu díky neutuchajícímu tlaku neokonzervativců blíže než kdy jindy. Je to sebevražedné. Každý, kdo obhajuje konflikt s Íránem, není spojencem Spojených států, ale nepřítelem,“ uvedl.

 

 

Íránští vojenští velitelé minulý týden zvažovali preventivní úder na společnou americko-britskou základnu na ostrově Chagos v Indickém oceánu, čímž se zřejmě snaží odradit prezidenta Donalda Trumpa od vojenského útoku na Írán, uvedl jako první deník Telegraph.

Tato hrozba byla reakcí na ultimátum prezidenta Donalda Trumpa, který vyzval Írán k dohodě o novém jaderném programu a varoval před „bombardováním, jaké nikdy předtím neviděli“, pokud k dohodě nedojde.

Írán proto zvýšil bojovou pohotovost svých raketových jednotek a připravil rakety schopné zasáhnout cíle v dosahu íránských střel včetně základny Diego Garcia. Írán také varoval, že nebude rozlišovat mezi britskými a americkými silami, pokud budou použity k útoku na Írán. V této napjaté situaci Spojené státy rozmístily na základně Diego Garcia bombardéry B-2.

„Stejně jako u každé íránské vojenské hrozby je umění určit, co je vyhrožování a co je skutečné,“ uvedl dříve Behnam Ben Taleblu, odborník na Írán a vedoucí pracovník Nadace na obranu demokracií, v rozhovoru pro Fox News Digital, když byl dotázán na strategii, která stojí za údajnými hrozbami vůči americké základně.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Z čeho by ANO pokrylo státní výdaje

Kritizujete tuto vládu, že chce jít cestou škrtů, já teda o škrtech nic nevím, ale co vím, že všude i v peněženkách lidí chybí peníze. Co s tím hodláte jako potencionální příští vláda dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 4 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Prezident pochválil zemřelou Aničku. Ale okamžitě dostal za fotku s Novotným

15:05 Prezident pochválil zemřelou Aničku. Ale okamžitě dostal za fotku s Novotným

V neděli večer zesnula mladá zpěvačka a herečka Anička Slováčková, která několik let bojovala s rako…