Britská veřejnoprávní BBC připomněla, že Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) ve středu vydal první seznam pravidel pro civilní hackery, který kdy byl vytvořen. Označovaný jako „Ženevský kodex kybernetické války“, byl zpočátku kritizován jako nefunkční, ale ukrajinští a ruští hackeři dali nakonec najevo, že se pravidlům dobrovolně podřídí.
Ukrajina i Rusko musí od počátku války řeší vlnám útoků na nejrůznější instituce. Ale pokud obě hackerské skupiny myslí svůj závazek vážně, tak se v rámci kodexu, k němuž se přihlásili, budou muset vystříhat těch kybernetických útoků, které by byly namířeny proti civilistům.
Vůdce známé proruské hackerské skupiny Killnet v rozhovoru pro BBC řekl, že „souhlasí s podmínkami a pravidly Červeného kříže, ať je to první krok od Killnetu k míru“. V dubnu britské Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost zdůraznilo skupiny jako Killnet jako novou hrozbu, které čelí spojenci Ukrajiny, a varovalo britské podniky, že útoky na ně narostou.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko přišel v téže době s názorem, že zbraně, které Ukrajina dostává od Američanů, tlačí Rusko stále blíž k použití jaderné zbraně. „Mám dojem – znovu opakuji, že je to můj názor – že Američané tlačí Rusy k použití té nejděsivější zbraně. Vyzbrojují Volodymyra Oleksandrovyče Zelenského a jeho armádu a poskytují rakety dlouhého doletu. Dokonce i rakety schopné letět na vzdálenost 300 km (186 mil),“ řekl Lukašenko během své návštěvy vojenského zařízení v oblasti Brest. Anglicky mluvící čtenáře na jeho slova upozornila americká zpravodajská stanice CNN. „Jeden takový útok hluboko na ruské území, a na to reakce bude kolosální,“ doplnil varovně Lukašenko.
A vyložil svůj pohled na ukrajinskou protiofenzivu. Ta už podle něj selhala. Důvodem je podle Lukašenka to, že Ukrajinci poslali na frontu především staré muže, zatímco mladíky šetřili. A především Spojené státy tlačí z jeho pohledu na to, aby se na frontě objevilo více mladých mužů. Prezident Joe Biden chce podle Lukašenka využít případného ukrajinského úspěchu v protiofenzivě ke zvýšení vlastní popularity před volbami, ve kterých chce být podruhé zvolen prezidentem. „On (Biden) už podle všech průzkumů prohrává. Potřebuje nějaké vítězství. Abyste vyhráli, musíte něco přinést na stůl,“ řekl Lukašenko.
Mezitím ruské rakety a drony opět rozsévaly na Ukrajině smrt. Ukrajinské úřady zveřejnily fotografii chlapce ležícího uprostřed trosek donu zničeného ruskou raketou. Desetiletý chlapec byl ještě stále přikrytý peřinou. „Dětské tělo zabalené v dece. Dnes ráno byl v Charkově zavražděn ruskou raketou. Chlapec zřejmě spal,“ napsala informační služba ukrajinského ministerstva obrany.
Podle charkovského regionálního šéfa státní správy Oleha Synjehubova byla zabita také chlapcova 68letá babička, zatímco jeho 11měsíční mladší bratr byl mezi 30 dalšími, kteří byli při útocích zraněni. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pátečním večerním projevu uvedl, že rodiče chlapců a 11měsíční bratr byli všichni léčeni v nemocnici. „Upřímnou soustrast všem, jejichž milované Rusko zabilo,“ řekl.
Podle ukrajinské generální prokuratury celkem bylo k datu 6. října zabito 505 dětí a více než 1129 bylo zraněno s různým stupněm závažnosti. Páteční útok na Charkov přišel den po čtvrtečním ničivém ruském raketovém útoku na vesnici Hroza, při kterém bylo zabito další dítě a dalších nejméně 51 lidí. V Hroze se po útoku stále pohřešují dvě děti a dva dospělí. Rusové přitom od počátku svého vpádu na Ukrajinu tvrdí, že na civilní cíle neútočí.
Navzdory tomuto typu teroru Ukrajinci stále pokračují v protiofenzivě. Washingtonský Institut pro studium války (ISW) oznámil, že ukrajinské síly pokračovaly v protiofenzivních operacích poblíž Bachmutu a 6. října postupovaly v západní části Záporožské oblasti. Geolokalizované záběry zveřejněné 5. října ukazují, že ukrajinské síly postoupily k hranici stromů mezi Robotyne a Verbove, asi 6 km jihovýchodně od Robotyne. Ale i když Ukrajinci na Rusy stále tlačí, podle ISW se ukazuje, že ruská armáda je stále schopna na nejohroženějších místech fronty nahrazovat vyčerpané jednotky odpočatějšími a ruské síly tak stále ukrajinskému tlaku odolávají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.