Učili se v USA. Ukrajinská obrana má podle médií velmi zřetelnou inspiraci

28.08.2022 10:53 | Zprávy

Americká CNN odhalila vzorec, s jehož pomocí se už půl roku daří ukrajinské armádě odolávat mnohem početnější invazní ruské armádě. Jde o vzorec, s nímž pracují americké speciální jednotky. Jenže s rukama v klíně nesedí ani ruský prezident a válečný agresor v jedné osobě Vladimir Putin.

Učili se v USA. Ukrajinská obrana má podle médií velmi zřetelnou inspiraci
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americká tažená houfnice M777

Americká armáda již řadu let sleduje počínání  armád ostatních zemí. Platí to i o armádě Ruské federace, která se v roce 2008 pustila do křížku s gruzínskou armádou. A členové amerických speciálních jednotek se začali zamýšlet nad tím, jak by početně mnohem slabší armáda mohla co nejdéle vzdorovat několikanásobné přesile. Tak se začal rodit koncept zvaný ROC (Resistance Operating Concept), jenž byl dotažen do konce v roce 2013.

Dnes ho podle CNN využívá i ukrajinská armáda při obraně vlastní země proti ruským agresorům.

„Doktrína, známá také jako ROC, poskytuje inovativní a nekonvenční přístup k vedení války a k totální obraně, kterým se řídila nejen ukrajinská armáda, ale zapojilo se do ní i civilní obyvatelstvo země jako součást koordinovaného odporu proti ruské armádě,“ uvedla CNN.

Generálporučík ve výslužbě Mark Schwartz, který byl během vývoje doktríny velitelem Velitelství speciálních operací v Evropě, vysvětlil, že chce-li početně slabší armáda odolávat obrovi, jakým je ruská armáda, musí hrát se všemi kartami, které má k dispozici, nikoli jen se samotnými ozbrojenými složkami. Do obrany proti nepříteli se podle tohoto konceptu musí zapojit i civilisté, kteří mohou proti protivníkovi využít zápalné lahve a další podobné prostředky ke kladení aktivního ozbrojeného odporu, nebo mohou klást alespoň odpor pasivní, který zahrnuje i neplnění příkazů dočasných okupantů. Projevem odporu může být i svolávání stávek nebo šíření vtipů a satirických textů na účet okupantů, které mají podrývat autoritu agresorů, v tomto případě Rusů. Patří sem také úmyslné zakládání požárů nebo přidávání chemikálií do nádrží vojenských vozů tak, aby tyto vozy byly k nepotřebě.

V sérii nedávných útoků a výbuchů na ruských pozicích na Krymu vidí i Kevin D. Stringer, plukovník armády ve výslužbě, který vedl vývojový tým konceptu odporu, známky jeho využití.

„Protože některé věci nelze provést konvenčně, použily by se síly pro speciální operace a ty [síly] by potřebovaly podporu odboje – zpravodajství, zdroje, logistiku –, aby se do těchto oblastí dostaly,“ poznamenal k nedávným výbuchům na Krymu.

Podle CNN je na konceptu ROC důležitá ještě jedna věc.

Namísto toho, aby se každé zemi poskytl stejný soubor plánů, je doktrína navržena tak, aby byla přizpůsobena obyvatelstvu, schopnostem a terénu každé země. Není určena k vytvoření nebo podpoře povstání; jejím cílem je vytvořit vládou schválené síly, které budou provádět činnosti proti cizímu okupantovi s cílem obnovit suverenitu země.

O výcvik na základě konceptu ROC prý projevilo zájem 15 zemí, mezi nimi i Polsko a pobaltské státy.

BBC v souvislosti s válkou na Ukrajině připomněla, že ruský prezident Vladimir Putin dál hledá cesty, jak zlomit statečný odpor Ukrajinců. Podepsal dekret, podle kterého by v příštích měsících mohlo být do ozbrojených sil země přidáno 137.000 vojáků.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

11:51 Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

Kriminalisté požádali sněmovnu o vydání předsedy SPD a poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání ve…