Učitelé dostanou 3000 Kč, jinak nikdo. Ale stejně hrozí stávka

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

30.08.2023 16:44 | Zprávy

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) ubezpečil, že učitelé dostanou příští rok přidáno. „Budou jedinou skupinou státních zaměstnanců, kterým porostou platy, a to v průměru o 3000 korun,“ uvedl Bek. MŠMT podle Beka zároveň nesouhlasí se škrty ve výši 29 miliard korun, jak navrhuje ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Kvůli nejasnostem ohledně navyšování platů a nedodržení slibu o 130 % průměrné mzdy zvažují učitelé celonárodní stávku.

Učitelé dostanou 3000 Kč, jinak nikdo. Ale stejně hrozí stávka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr školství Mikuláš Bek (STAN)

Ministerstvo financí navrhuje v rámci ozdravování veřejných financí pro jednotlivé resorty škrty pro příští rok, v případě MŠMT by se mělo jednat o 29 miliard korun. Ve skutečnosti ale budou potřeba desítky miliard na platy učitelů, aby vláda dostála závazku 130 procent průměrné mzdy pro učitele.

„Pokud by mělo platit, že učitelé budou v průměru v daném roce dostávat 130 procent průměrné mzdy daného roku, bylo by zapotřebí pro příští rok 27 miliard navíc,“ uvedl podle informací serveru Novinky.cz ekonom a šéf Institutu CERGE-EI Daniel Münich.

Zatím je však nejasné, jak vláda výpočet vlastně provádí. Podle ministra školství Mikuláše Beka by se mohlo vycházet z průměrné mzdy v roce 2022, která byla 40 353 korun. „Ale to by platy učitelů v roce 2024 zůstaly fakticky na 114 procentech průměrné mzdy, tedy by se jen o malinko zvedly oproti letošku. Tím by ČR opět patřila k třetině zemí OECD s nejnižšími relativními platy učitelů,“ upozorňuje Münich.

Ministerstvo školství zároveň odmítá požadavek ministra financí Stanjury na škrty ve výši 29 miliard korun. „Konečný výsledek závisí na kolektivním rozhodnutí vlády. Ministerstvo školství poslalo resortu financí podrobné vyjádření k jeho návrhu a upozorňovali jsme na dopady, které by měl. A to i z hlediska zákonných závazků, stejně tak vládního prohlášení,“ prohlásil náměstek ministra školství Jiří Nantl (ODS).

„Školství z principu nemůže být předmětem konsolidačních opatření, protože ta řeší problém strukturálního deficitu. Takové škrty jsou dlouhodobé, skoro natrvalo. A předpokládám, že nechceme spadnout ve školství opět na téměř nejnižší úroveň OECD, když má vláda v prohlášení napsáno, že míří na průměr OECD. Pokud se ve školství peníze ušetří, což možné je, tak tam mají zůstat,“ dodal Münich.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

Připravujete se na brzký konec v politice?

Aspoň na mě to tak přijde, když se ujímáte zpět Agrofertu. A je to tedy tak, že ten svěřenecký fond byl jen taková klička jak šikovně obejít zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak si to pojďme vyzkoušet. Putin dal Západu mrazivý návrh

11:52 Tak si to pojďme vyzkoušet. Putin dal Západu mrazivý návrh

Ruský prezident Vladimir Putin fakticky stojí v čele Ruské federace od roku 1999, tedy čtvrt století…