Premiér Petr Fiala (ODS) se sice v programovém prohlášení vlády zavázal zajistit, aby brali učitelé 130 procent průměrné mzdy, situace se však vyvíjí jinak. Slib chce splnit ministr školství až v roce 2024.
„Školství je před volbami probírané jako priorita, ale nakonec skutek utek. I když děláte věci, které jsou pro školu prestižní, a pro žáky zařizujete aktivity ve svém volném čase, nemá ředitel prostředky na ohodnocení takové práce,“ poznamenala například pražská učitelka Juřicová, jež dokonce zvažuje změnu profese. V současné době jí podle tarifu po dvaceti letech ve školství vychází necelých 32 tisíc čistého.
Obdobně hovoří i její kolegyně Gabriela Roztočilová. „Přestože nám ministerstvo neustále přidává povinností, jdeme s penězi dolů,“ uvedla.
Rozpačitá z diskusí kolem mezd učitelů je pak předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová. „Nevím, jestli je snížení reálné hodnoty peněz demotivační, asi ano. Vnímám ale pozitivně závazek, že v roce 2024 by to mělo skokově stoupnout,“ uvedla s tím, že někteří učitelé jsou ochotní se uskromnit, ale následně žádají kompenzaci.
Ministr školství Vladimír Balaš se nedávno před novináři vyjádřil, že v roce 2024 by měli mít všichni učitelé opravdu 130 procent průměrné mzdy. Zákon, jenž o tom hovoří, však ještě nebyl ani v prvním čtení. V příštím roce si tak zaměstnanci ve školství budou muset vystačit s platy na 110 procentech průměrné mzdy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef