Učitelé si polepší. Budou brát 130 procent průměrné mzdy. Klaus ml. však varuje před nárůstem byrokracie
27.01.2021 17:45 | Zprávy
Poslanci schválili novelu zákona o pedagogických pracovnících. Zákon, který teď míří do Senátu, umožní, aby na druhém stupni základních škol a na středních školách mohli nově učit také vysokoškoláci bez pedagogického vzdělání. Kromě toho má učitelům od roku 2022 garantovat, že jejich plat bude minimálně ve výši 130 procent průměrné mzdy. Novelu zákona však nakonec nepodpořili vládní poslanci z hnutí ANO. Ministr školství Robert Plaga totiž její finální podobu nedoporučil. Předseda Trikolóry Václav Klaus ml. zároveň upozornil na to, že novela zákona povede k dalšímu růstu byrokracie.
reklama
Ministerstvo školství navrhlo, aby nově mohli na středních školách a na druhém stupni základních škol učit také odborníci bez pedagogického vzdělání. Ministr Robert Plaga chce tímto způsobem řešit nedostatek učitelů v některých oborech. Proti tomu se však postavila jak vládní ČSSD, tak komunisté, kteří vládu tolerují. S kritikou přispěchaly také školské odbory a další sdružení zastupující pedagogy.
„Prošel trojský kůň potenciálního ničení kvality pedagogického procesu možností zaměstnat v podstatě jakéhokoliv vysokoškoláka jako učitele. Kolem této věci proběhla řada nepěkných her. Za prvé ministerstvo argumentovalo nepravdivě o pojistkách proti opakování tříletého období na doplnění pedagogické odbornosti. V zákoně nejsou. Za druhé je věc neférově míchána s vyučujícími odborných předmětů z praxe na odborných školách. To možné bylo, je a bude, novela ale přináší průlom úplně jiné kategorie v obecné rovině. To je hodně špatně,“ uvedla někdejší ministryně školství a sociálnědemokratická poslankyně Kateřina Valachová.
Tento postoj však odmítl předseda Trikolóry poslanec Václav Klaus ml. „Chtěl jsem podpořit novelu zákona o pedagogických pracovnicích, neboť trochu liberalizoval zaměstnání učitelů a alespoň trochu rozvazoval ruce ředitelům škol. Nicméně přijetím pozměňovacích návrhů zejména poslankyně Kateřiny Valachové přibylo do zákona tolik dalších byrokracie, tabulkových psychologů a nesmyslů, že jsem pro zákon jako celek hlasovat nemohl, protože jeho celkový dopad bude negativní,“ uvedl Václav Klasu ml. Novela zákona totiž mimo jiné definuje např. náplň práce jak třídního učitele, tak uvádějících učitelů, kteří se budou starat o začínající pedagogy. „Trikolóra tak jako jediná hájila ředitele škol. Ostatní, od komunistů po ODS, hlasovali jak Národní fronta,“ doplnil Klaus ml.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.