Udavačství. Kritici zákona o prokazování původu majetku se obávají "podnětů" od veřejnosti

06.12.2016 16:12 | Zprávy

Finanční správa počítá ročně s desítkami daňových kontrol v případě nesrovnalostí ohledně majetkových poměrů občanů. Umožňuje jí to novela zákona o prokazování původu majetku, která platí od prosince. Upozorňuje na to server Echo24.

Udavačství. Kritici zákona o prokazování původu majetku se obávají "podnětů" od veřejnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Jedná se o doplňkový nástroj, u něhož se nepředpokládá plošné nasazení. Finanční správa počítá s kontrolami v řádu desítek daňových subjektů. Primárním cílem tohoto opatření není daňový výnos, ale zabránění společensky škodlivému jednání,“ sdělila serveru Echo24.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

  • Celý text je ZDE

Jak server podotýká, zmíněná norma míří především na jednotlivce, jejichž hodnota majetku podle odhadu úřadů přesáhne jejich příjmy o více než pět milionů korun. Kromě dodatečného zdanění nepoctivcům hrozí až stoprocentní sankce. Úředníci budou čerpat informace o majetkových poměrech lidí z veřejně dostupných registrů, v terénu, ale i od „podnětů“ veřejnosti.

Jak server dále píše, právě ohledně udavačství panují největší obavy. I finanční správa s jeho nárůstem počítá, s tipy na údajné neplatiče se podle mluvčí Petlachové na úřady dosud obracely řádově pouze jednotky lidí. „Očekáváme, že dojde k nárůstu podnětů vztahujících se k institutu prokazování původu majetku a neobáváme se toho. Finanční správa obdržela v letošním roce podněty od veřejnosti využitelné k prokazování původu majetku v počtu jednotek,“ komentovala.

Podle TOP 09 i ODS norma povede k omezování lidské svobody a k šikaně ze strany úřadů. Česká legislativa má prý už nyní dostatek nástrojů pro stíhání podvodníků. Výhrady mají podle serveru také někteří odborníci na legislativu a daně, podle kterých povede k udávání lidí ze sousedství.

Podle předsedy ústavněprávního výboru Jeronýma Tejce (ČSSD) se však jedná o přijatelný kompromis. „Norma je jedněmi kritizovaná jako příliš přísná, jinými zase jako mírná. To dokazuje, že jde o rozumný kompromis převzatý z Německa a dalších vyspělých států. Normální je daně platit,“ řekl deníku Echo24.cz poslanec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Útok v Magdeburku: Foltýn na ČT klidnil vášně. Jenže tou dobou diváci Primy slyšeli úplně jiné věci

9:12 Útok v Magdeburku: Foltýn na ČT klidnil vášně. Jenže tou dobou diváci Primy slyšeli úplně jiné věci

Na vánočním trhu v německém Magdeburku v pátek večer najel do davu ve vysoké rychlosti řidič s autem…