Udavačství. Kritici zákona o prokazování původu majetku se obávají "podnětů" od veřejnosti

06.12.2016 16:12 | Zprávy

Finanční správa počítá ročně s desítkami daňových kontrol v případě nesrovnalostí ohledně majetkových poměrů občanů. Umožňuje jí to novela zákona o prokazování původu majetku, která platí od prosince. Upozorňuje na to server Echo24.

Udavačství. Kritici zákona o prokazování původu majetku se obávají "podnětů" od veřejnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Jedná se o doplňkový nástroj, u něhož se nepředpokládá plošné nasazení. Finanční správa počítá s kontrolami v řádu desítek daňových subjektů. Primárním cílem tohoto opatření není daňový výnos, ale zabránění společensky škodlivému jednání,“ sdělila serveru Echo24.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

  • Celý text je ZDE

Jak server podotýká, zmíněná norma míří především na jednotlivce, jejichž hodnota majetku podle odhadu úřadů přesáhne jejich příjmy o více než pět milionů korun. Kromě dodatečného zdanění nepoctivcům hrozí až stoprocentní sankce. Úředníci budou čerpat informace o majetkových poměrech lidí z veřejně dostupných registrů, v terénu, ale i od „podnětů“ veřejnosti.

Jak server dále píše, právě ohledně udavačství panují největší obavy. I finanční správa s jeho nárůstem počítá, s tipy na údajné neplatiče se podle mluvčí Petlachové na úřady dosud obracely řádově pouze jednotky lidí. „Očekáváme, že dojde k nárůstu podnětů vztahujících se k institutu prokazování původu majetku a neobáváme se toho. Finanční správa obdržela v letošním roce podněty od veřejnosti využitelné k prokazování původu majetku v počtu jednotek,“ komentovala.

Podle TOP 09 i ODS norma povede k omezování lidské svobody a k šikaně ze strany úřadů. Česká legislativa má prý už nyní dostatek nástrojů pro stíhání podvodníků. Výhrady mají podle serveru také někteří odborníci na legislativu a daně, podle kterých povede k udávání lidí ze sousedství.

Podle předsedy ústavněprávního výboru Jeronýma Tejce (ČSSD) se však jedná o přijatelný kompromis. „Norma je jedněmi kritizovaná jako příliš přísná, jinými zase jako mírná. To dokazuje, že jde o rozumný kompromis převzatý z Německa a dalších vyspělých států. Normální je daně platit,“ řekl deníku Echo24.cz poslanec.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

7:51 Rusové nám ničí kabely? Zjistilo se, že to je jinak

Nedávno světem proletěla zpráva, že se Rusové možná pokusili poškodit několik důležitých podmořských…