Udávání, nacismus, pokrytci. Slavný český vývojář byl na Facebooku zablokován stejně jako Klaus junior. A strhla se mela

31.12.2018 12:59 | Zprávy

Již mnohým uživatelům Facebooku se stalo, že jejich profil byl zablokovaný, protože jejich příspěvek prý porušil „zásady“ společnosti Facebook, z těch známějších například Václavu Klausovi mladšímu. Nyní se podobné stalo hernímu vývojáři Danielu Vávrovi. A ten už nevydržel a napsal, co si o společnostech, které ovládají internet, myslí. Cenzura se podle něj chystá zajít dále a americké společnosti každou alternativu utnou již v počátku. A řešilo se, i kdo udává...

Udávání, nacismus, pokrytci. Slavný český vývojář byl na Facebooku zablokován stejně jako Klaus junior. A strhla se mela
Foto: Facebook
Popisek: Daniel Vávra

O Danielu Vávrovi se dá říci, že Česko proslavil na poli počítačových her. Mezi jeho úspěchy patří herní série Mafia, která ovšem již není pod jeho kontrolou, a hlavně historická hra Kingdom Come: Deliverance, ve které se hráč ocitá v pokud možno historicky přesné simulaci středověku. Okolo této hry byl ztropen povyk, když vyšlo několik článků, které Vávru obviňovaly z rasismu a jiných podobných ismů. Důvod byl prostý, Vávra odmítl do své hry zařadit postavy černé pleti a byl také kritizován za to, že v příběhu nehrály významnější roli ženy. Vávra argumentoval snahou vytvořit hru, která by byla historicky přesná, to ale jeho kritikům nestačilo. Nicméně, nakonec skutečný prodej hry předčil Vávrova očekávání, hry se prodalo přes milion kusů již po dvou týdnech. Ale Vávra se zřejmě ocitl v hledáčku bojovníků za „lepší a pestřejší svět“.

„Jsem zpátky po 3denní blokaci za naprosto neškodný vtip o EU na základě udání nějakého svazáčka,“ napsal Vávra na svůj profil včera. A o něco později připojil mnohem delší příspěvek, ve kterém lamentuje nad stavem společností Google a Facebook.

Jeho návrat mezi sociálně povolené uživatele okomentoval i analytik Marian Kechlibar: „S tímhle se nebojíš jít na Facebook? Chceš, aby tě smazali?“ Jan Fiala dodal, že se podle něj jedná o „nacismus s lidskou tváří“. „Doufám, že přijde den, kdy bude tohle udávání na FB podrobeno stejnému kamenování, jako když v současnosti vyjde najevo StBák. Když jsem na hovninky.cz napsal vtip o tom, že Středozemní moře přijme všechny uprchlíky, skončil jsem stejně,“ podělil se o zkušenost Michal Daněk. Podle Romana Potakha udávají ti, co nejvíce plivou na StB, a označil je za pokrytce.

„Už dlouho mě Facebook a Twitter neskutečně *****, ale pořád moc neexistuje alternativa a já komunikovat s lidma potřebuju a baví mě to,“ uvádí Vávra svou nelibost nad těmito platformami a dodává: „Google už kromě YouTube prakticky nepoužívám a i ten YT od zkušenosti, kdy mi němečtí udavači projížděli zhlédnutá videa ve snaze najít nějakou špínu, pouze anonymně.“ Jako poznámku doplňuje, že podle jeho zkušeností je každý nově stvořený profil veřejný, tedy je vidět, co uživatel sleduje. Tvrdí, že ze stejného důvodu zrušil službu pro poslech hudby Spotify, protože ta sdílí, co posloucháte. „Každý vás podle toho může lustrovat a nejde to zrušit. Mně se lustrování děje pravidelně, tak používám alternativu. Pustili jste si někdy na Spotify, klidně jen ze zvědavosti, Ortel? To máte blbý a od teď to o vás může kdokoli zjistit a označovat vás za skinheada, i když máte dredy. Internet nikdy nelže,“ píše herní vývojář.

„Když mě teď zabanovali na pár dní kvůli naprosté blbosti na základě udání, zároveň jsem měl zablokovaný i Messenger. Najednou zjistíte, jak jste na téhle bezva progresivní americké společnost (ve které diktuje politiku jako jeden z největších akcionářů norská vláda) závislý. Když komunikujete s několika lidmi, máte na ně kontakt jen na Messengeru a najednou nemůžete několik dní až týdnů odepisovat, je to fakt bomba. Facebook navíc plánuje, nebo už dokonce dělá i cenzuru soukromých zpráv,“ pokračuje Vávra v kritice společnosti vedené Markem Zuckerbergem.

Co Vávrovi velice vadí, je, že použitelná alternativa podle něj neexistuje. „Mám na sociálních sítích 50 tisíc followerů, duo FB/TW kraluje a pro 90 % těch lidí se stanu nedostupným.“ A dodává, že společnosti ze Sillicon Valley dělají všechno pro to, aby jakoukoli alternativu potřely v zárodku. „Gab kupříkladu není na Google storu, protože na něm měly účty ‚špatní lidé‘. To na Twitteru sice mají taky, ale to nevadí. Paypal a Patreon ruší účty a zadržuje peníze uživatelům na základě jejich názorů, přičemž když se pokusil jeden ruský startup o konkurenci pro Patreon, okamžitě mu Paypal zrušil platby, čímž ho de facto položil,“ uvádí příklady monopolizace služeb na internetu Vávra a ptá se: „Co dělat? Plánujete si založit účet někde jinde? Kromě Gabu tu je ještě MEWE, Minds, Parler... Co má největší pravděpodobnost úspěchu?“

U tohoto příspěvku se také rozběhla čilá diskuze. Jiří Bodlák tvrdí, že v tomto ohledu jde podle něj svoboda podnikání stranou. „Kór když těm korporacím říká, co může a nemůže, někdo takový, jako je mamá Merkel.“

Eva Ave Shuhani přidala odkaz na perspektivní alternativy, ale nemá o nich valné mínění. „Stojí to za hovno. Jako psát do šuplíku za bolševika. Funkční alternativa není. Je to fakticky monopol,“ stěžuje si.

A Lukáš Müller si nebral servítky: „Ser na to, Dane. Já si na Spotify pustím i Nocturnal Mortum... A co je mi po tom, že si někdo bude myslet, ze jsem nágl, protože si poslechnu NSBM z Ukrajiny. Ja vím, že nejsem, a moje rodina taky. To stačí, ne? Ať mi vylížou prdel s jejich názorama.“ Vávra argumentoval, že toto si může dovolit někdo, na kom nezávisí 10letá práce a dalších 120 zaměstnanců.

Petr Stránský k tomu ještě dodává: „Moc zajímavé také je, že Piráti, hrdinní bojovníci za svobodný internet, k tomuhle mlčí jako hrob. To ticho je až ohlušující. Někteří jejich členové to dokonce podporují.

Jsem ochotný volit kohokoliv, kdo si boj proti cenzuře na SS (sociálních sítích, ehm) dá do programu. Už i včetně SPD, tak daleko to došlo.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komu jsme dali peníze? To už na stránkách nenajdete. I když je to nezákonné

14:20 Komu jsme dali peníze? To už na stránkách nenajdete. I když je to nezákonné

Řada neziskovek podporujících cenzuru na internetu dostává peníze od americké National Endowment for…