BBC přinesla válečný příběh dvou mladých Ukrajinců. Artura a Denise. Jejich úkolem je na bojištích sbírat mrtvé. Civilisty, ukrajinské vojáky i ruské vojáky. Tak, aby po boji nezůstalo v prohledávaném prostoru žádné mrtvé tělo.
„V den, kdy se s nimi setkáváme, jsou v nedávno osvobozené oblasti na východě Ukrajiny. Artur říká, že jejich úkolem je zajistit, aby na bojišti nezůstalo žádné mrtvé tělo. Půda je zjizvená sutinami, opuštěnými zákopy a hlubokými dírami po střelách. Bylo jim řečeno, že někde na tomto místě apokalyptické zkázy leží několik těl,“ napsala BBC s tím, že oba mladí muži považují svou práci za velmi důležitou, i když nebezpečnou.
„Otevírají dveře své bílé dodávky, označené červeným křížem a číslem 200 - vojenským kódem pro převoz mrtvých vojáků. Když otevřou zadní dveře, je cítit odporný zápach smrti a na podlaze je vidět červy z těl, která byla vyzvednuta dříve během dne,“ pokračovala BBC.
Mladí muži zpravidla vypustí nad pole malý dron s kamerou a s jeho pomocí hledají mrtvé. Nehledají však jen těla, nýbrž také nevybuchlé miny a jinou munici, která by se mohla stát osudnou jim samotným. Opatrní jsou i ve chvílích, kdy se blíží k tělům, neboť už se naučili, že Rusové umisťují granáty a další nástrahy na své mrtvé, aby jejich kolegové ve zbrani rozsévali smrt mezi Ukrajinci i po svém vlastním skonu. Artur a Denis se proto k tělům blíží s hákem, s nímž tělo otočí a teprve, když na něm nevidí nástrahu, přijdou blíž.
Při jedné z poutí dronu si Arthur a Denis všimnou, že uvnitř jedné rozstřílené budovy leží tři těla, resp. části ohořelých ostatků. Podle toho, co dron zachytil, se jedná o tři mrtvé Rusy. Artur a Denis to prý poznají podle ohořelých přezek na opascích. Takové používají Rusové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.