Ukrajina a „instalace Pavla na Hrad“. Jaké kroky NATO má podpořit? Režisér má zlé tušení

05.10.2023 17:37 | Monitoring

Režisér a publicista David Martinek kritizuje výroky prezidenta Petra Pavla, že by se státy Evropské unie měly vzdát práva veta a místo toho by se mělo rozhodovat kvalifikovanou většinou. Podle Martinka se ukazuje, že Pavel „byl instalován do čela České republiky, aby podpořil veškeré kroky, které se rozhodnou v centrále NATO“. Jeho vyjádření o vzdání se práva veta je podle Martinka snahou omezit manévrovací prostor států při jejich vlastním rozhodování a koncentrovat výkonnou pravomoc až na úroveň velkých celků.

Ukrajina a „instalace Pavla na Hrad“. Jaké kroky NATO má podpořit? Režisér má zlé tušení
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Prezident Petr Pavel pojídá kus darovaněho koláče

Možnost použití veta ve společné zahraniční a bezpečnostní politice Evropské unie je dlouhodobě diskutovaná – velké státy EU by si ji velmi přály, ty menší se tomu brání. Nyní v belgických Bruggách tuto možnost zmínil prezident Petr Pavel ve svém projevu. Hovořil o tom, že by bylo dobré diskutovat, zda by se členské státy Evropské unie neměly práva veta vzdát. 

„Otázka rozšíření se pochopitelně pojí s otázkou efektivity EU – tedy otázkou, která v menších a středně velkých členských státech není příliš populární. Musíme však být připraveni v domácí diskusi zvážit různé návrhy, jak upravit rozhodovací proces EU včetně přechodu k hlasování kvalifikovanou většinou v některých oblastech,“ poznamenal ve svém projevu Pavel, a ozvala se vlna kritiky jak z řad opozice, tak například i europoslanců z vládních stran.

David Martinek na Facebooku poznamenal, že ho tato slova vlastně nepřekvapila, protože od Pavla jako bývalého rozvědčíka a činitele NATO nic jiného nečekal. „Prezident, který chce vlastní zemi vzít právo veta. České unikum. V lednu 2023, tedy v době, kdy čeští novináři ve flanelových košilích nadšeně aplaudovali generálu NATO k vítězství v českých prezidentských volbách, jsem poznamenal, že jde o Pyrrhovo vítězství. Nevyhrál žádný demokrat. Ale voják, vyškolený v sovětských vojenských školách, rozvědčík a pozdější vysoký představitel NATO,“ vracel se Martinek k prezidentským volbám.

„Myslím si, že hlavním účelem jeho instalace bylo, aby při případné eskalaci konfliktu na Ukrajině podpořil veškeré kroky, které se rozhodnou v centrále NATO. A to i včetně těch, kterých se všichni obáváme. Na rozdíl od Zemana, Babiše, Orbána nebo na Slovensku Fica, kteří by velmi silně zvažovali důsledky každého rozhodnutí, Pavel jako výsadek NATO na Hrad váhat nebude,“ tvrdí autor výroku „polistopadový kartel“, který od něj převzal expremiér Andrej Babiš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Kolik by do obrany investovalo ANO, když bude u moci?

A co když USA bude, což je dost pravděpodobné, požadovat navýšení výdajů členských států na společnou obranu? Budete to respektovat nebo budete pro vystoupení z NATO? Jinak s vámi souhlasím, že tato vláda řeší více méně jen obranu. Nic proti obraně, je důležitá, ale vadí mě, že stejně intenzivně neř...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plno Ukrajinců, seženete všechno. Kontroly? Na plzeňském „blešáku“ se to řeší jinak

4:44 Plno Ukrajinců, seženete všechno. Kontroly? Na plzeňském „blešáku“ se to řeší jinak

Bleší trh, kde najdete oblečení, nejrůznější použité domácí harampádí, mnohokrát použité nástroje, o…