Ukrajina byla jen záminka. Vláda plánovala potírat svobodu slova dávno předtím, dokládá předseda Svobodných
25.03.2022 10:19 | Ze sítí
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek prozradil, že jeho rezort chystá nový zákon, který by měl dát vládě podobně jako na Slovensku do ruky nástroj, jak bojovat s dezinformacemi. Ministerstvo spravedlnosti se tak chce vyhnout právnímu vakuu, které nastalo v okamžiku, kdy se kabinet Petr Fialy rozhodl k „odvážnému“ kroku a docílil toho, že osm údajně proruských webů z hodiny na hodinu bude odpojeno od své dosavadní domény.
reklama
„Pohlídáme, aby nedošlo k tomu, že budeme ničit svobodu slova. Každopádně musíme zabránit, aby cizí stát mohl šířit poplašné zprávy a dezinformovat naše obyvatelstvo,“ uvedl již dříve v rozhovoru pro Seznam Zprávy ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
Že boj s dezinformacemi myslí vládní pětikoalice vážně, nasvědčuje i to, že v těchto dnech vláda zřídila novou funkci a dosavadního poradce premiéra Petra Fialy a letitého mediálního manažera Michala Klímu jmenovala do pozice vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací. Podle oficiální tiskové zprávy Strakovy akademie si ministerský sbor od této funkce slibuje mnohé. „Bude koordinátorem boje proti dezinformacím a jeho úkolem bude mimo jiné komunikace s příslušnými ministry a vedoucími pracovníky orgánů státní správy a spolupráce se složkami státu, které se zabývají oblastmi médií a dezinformací,“ píše se v prohlášení kabinetu.
Nicméně Michal Klíma, který dříve šéfoval třeba Lidovým novinám, vydavatelství Economia nebo Vltava Labe Media by měl také rozhodovat o tom, ve kterých médiích bude vláda utrácet peníze. „Bude také podporovat strategickou komunikaci v úřadu vlády a spolupracovat na přípravě mediálních nákladů komunikace státu a doporučovat média, skrze která bude komunikace státu realizována,“ uvedla vláda ve svém prohlášení.
Přístup vlády v boji proti dezinformacím však nezůstává bez kritiky nejen z odborných kruhů, ale také z řad politické opozice. Do čela pelotonu chránící svobodu slova se postavil Libor Vondráček, předseda Svobodných. „Svobodní odsuzují zablokování několika webů pod záminkou boje proti dezinformacím. To, že vláda vyhlásila válku dezinformacím ještě před 24. 2., jen dokladuje, že hbitě využila příhodné situace, aby mohla omezit svobodu projevu a nejde pouze o reakci na válku na Ukrajině,“ říká právník Libor Vondráček, který si myslí, že způsob, jakým byly weby vypnuty, je nebezpečným precedentem, na jehož konci může být popření svobody projevu a legalizace cenzury. „Cenzura musí zůstat nepřípustná, přesně jak to stanovuje náš ústavní pořádek,“ připomněl Vondráček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.