Mikloš v rozhovoru mimo jiné hovořil o úvodním jednání Národní rady obnovy Ukrajiny. Podle jeho slov je hlavním účelem rady koordinovat a řídit proces poválečné obnovy Ukrajiny. „Není to jen o penězích, ale i o investicích, nebo o tom jak co nejlépe využít různé zdroje – ze zahraničí i domácí. Ze zahraničí jde především o zvýhodněné půjčky nebo granty, které Ukrajina dostává jak od jednotlivých západních partnerských zemí, tak i od mezinárodních finančních institucí,“ poznamenal Mikloš.
Hovořil také o tom, o čem se jednalo v pracovní skupině pro makroekonomiku. „Řešili jsme něco, co považuji za naprosto zásadní a klíčové. Aby se Ukrajina úspěšně rekonstruovala a obnovila, je potřeba, aby skončila válka a aby skončila způsobem, který nebude dalším zdrojem nestability. To je sice spíš politická a vojenská otázka, ale pokud bude na Ukrajině nestabilita, tak tam žádní investoři nepřijdou a ekonomika se nebude rozvíjet,“ uvedl Mikloš.
Nestabilita podle něj nebude na Ukrajině jen tehdy, pokud válka skončí tak, že Ukrajina bude mít pod kontrolou své území, své hranice. „Průzkumy veřejného mínění mluví jasně, více než 90 % Ukrajinců věří, že Ukrajina válku vyhraje. A více než 80 % není ochotno obětovat nebo vzdát se jakéhokoliv území,“ podotkl Mikloš.
Za nebezpečné považuje skutečnost, když dnes někteří západní politici začínají tlačit Ukrajinu do nějakého špatného kompromisu, aby se vzdala části území výměnou za klid. „To by bylo špatně ve všech možných ohledech. Jeden z důvodů, proč by to bylo špatně, je, že by to bylo zdrojem obrovské nestability a že by to celkem určitě znamenalo překážku úspěšné rekonstrukce, rozvoje, reforem, příchodu investorů atd. To se od sebe nedá oddělit,“ míní Mikloš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.