Téma využívání záměrně neskartovaných tajných svazků StB některými polistopadovými politiky či souvislost s minulým režimem a raketovým růstem některých polistopadových finančních hráčů jste již v minulých dnech na PL v rozhovorech s Milanem Žitným četli.
Nyní pro vás vybíráme pasáže, které se specificky věnují často diskutovanému jménu George Sorose, ale také významné polistopadové politické osobnosti, Karlu Schwarzenbergovi.
Potomek významného českého šlechtického rodu podle Žitného dokázal, že stejně jako Soros nerozumí politice. Na druhou stranu však slovenský analytik na konkrétním příkladu dokládá, jak před listopadem 1989 kníže nezištně v Rakousku pomáhal našim občanům.
Pokud jde o pomoc Václavu Havlovi a skupině disidentů kolem něho, není podle Žitného důvod analyzovat, kdo a proč tuto pomoc poskytoval. „Toto hledání jakéhosi spiknutí, kdo ‚udělal Havla‘, je způsob, jak zničit svobodný svět a urazit vlastní sebevědomí. Pomoc je nakonec pozitivní věc, pokud nemáme v úmyslu někomu pomoci do hrobu,“ míní analytik.
Čas od času se mluví o tom, že jistou formu pomoci v 80. letech poskytoval československé občanské opozici finančník George Soros, nicméně ani v tomto případě není hned podle Žitného důvod vidět celou věc negativně.
„George Soros podporoval demokratické inciativy, na tom není nic špatného. Dnes již myslím ztratil schopnost vidět věci v souřadnicích, které znamenají fungující demokratický systém. Zda dostávali i lidé z disentu od něj peníze, to by musel říct on,“ říká.
Současná Sorosova činnost je už ale něco jiného. „Ukrajina je příklad, kde dobrý úmysl vede do pekel. Je to i ukázka, jak Soros nerozumí politickým procesům v prostředí, kde nežije, jak nerozumí a ignoruje platná ústavní pravidla v zemi a svoji představu o světě pasuje nad mezinárodní normy. Je to velmi podobný přístup, jako bylo komunistické heslo ‚Poručíme větru, dešti‘, v tomto případě ‚Poručíme Moskvě‘. No, neporučili. Chybu si ovšem nepřiznávají stejně jako ti komunisté. Západ dostává na Ukrajině od Rusů opakovaně nakládačku, a konec je v nedohlednu. Kvůli tomuto nezodpovědnému dobrodružství se státním převratem zahynulo v letadle malajsijské letecké společnosti 298 cestujících. Střela z protiletadlového systému Buk s největší pravděpodobností byla odpálena Rusy, jenže na začátku to nebyli Rusové, nýbrž střelba na Majdanu, dodnes řádně nevyšetřená, a následný státní převrat, který přišel v okamžiku dohody prezidenta Janukovyče s opozicí za přítomnosti tří evropských ministrů zahraničních věcí,“ popisuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka