Ukrajinský prezident v Mnichově, sejde se s Harrisovou. Zatím mobilizace v Doněcku a Luhansku

19.02.2022 12:33 | Zprávy

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou eskaluje. Americký prezident Joe Biden v pátek prohlásil, že se jeho ruský protějšek Vladimir Putin už rozhodl pro invazi na Ukrajinu. Český premiér Petra Fiala (ODS) oznámil, že v takovém případě je Západ připraven společně reagovat. Vůdci separatistických území na východě Ukrajiny vyhlásili všeobecnou mobilizaci. Rusko údajně má seznam lidí, kteří jsou určeni k fyzické likvidaci. Situace rychle postupuje, aktuální podrobnosti přináší server iDNES.cz.

Ukrajinský prezident v Mnichově, sejde se s Harrisovou. Zatím mobilizace v Doněcku a Luhansku
Foto: Repro Kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace, Vladimir Putin

Podle amerického obranného činitele, který si nepřál být jmenován, je již čtyřicet až padesát procent ruských vojáků v blízkosti hranice s Ukrajinou „v útočných pozicích“, uvedla agentura Reuters.

Vůdci separatistických území na východě Ukrajiny – Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky – vyhlásili v sobotu ráno všeobecnou mobilizaci.

  • Původní zdroj ZDE

Pokud se Rusko rozhodne pro invazi na Ukrajinu, je Západ podle premiéra Petra Fialy (ODS) připraven společně a jednotně reagovat. Stojíme za Ukrajinou, proti ruské agresi a provokacím, napsal včera večer předseda české vlády na twitteru.

Uvedl to krátce poté, co americký prezident Joe Biden prohlásil, že se jeho ruský protějšek Vladimir Putin už rozhodl pro invazi na Ukrajinu. „Ačkoliv stále existuje prostor pro diplomacii, Rusko plánuje útok v příštích dnech, včetně útoku na ukrajinskou metropoli Kyjev,“ řekl Biden.

O rusko-ukrajinské krizi a systému kolektivní bezpečnosti států NATO dnes také jednají šéf aliance Jens Stoltenberg, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, německý kancléř Olaf Scholz a americká viceprezidentka Kamala Harrisová. Rusko v Mnichově zastoupeno není, pozvánku odmítlo.

Předsedkyně Evropské komise von der Leyenová obvinila na mnichovské bezpečnostní konferenci Rusko, že se snaží podkopat systém bezpečnosti a že porušuje i Chartu OSN. „NATO nevidí žádné známky stahování ruských vojáků od hranic s Ukrajinou, posilování rozmístěných vojsk naopak pokračuje,“ řekl Stoltenberg. Dopisem pozval ruského ministra zahraničí Lavrova k jednáním Rady NATO-Rusko; chce tak předejít válce na Ukrajině.

I když americká vláda naléhala na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby v době hrozící ruské invaze neopouštěl svou zemi, jedná nyní v Německu na mnichovské bezpečnostní konferenci. Měl na programu setkání s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

„V Evropě opět hrozí válka, přes 100.000 ruských vojáků na hranicích s Ukrajinou nemá žádné ospravedlnění,“ konstatoval na bezpečnostní konferenci německý kancléř Scholz.

Podle informací vedení separatistických republik z ukrajinského Donbasu bylo od pátku do Ruska evakuováno přes 30 tisíc lidí. Chystají se také evakuační vlaky, ty mají vyjet v sobotu. Podle ruské informační agentury je v ubytovacích střediscích pro uprchlíky v Rostovské oblasti zatím 1692 lidí z Donbasu.

Kvůli nárůstu počtu uprchlíků z Donbasu začal platit výjimečný stav i v Rusku. Vyhlásil ho v Rostovské oblasti, která sousedí se samozvanou Doněckou a Luhanskou lidovou republikou, tamní gubernátor Vasilij Golubev. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) uvádí, že dramaticky stoupl počet porušení příměří na východní Ukrajině. Podle proruských separatistů je situace kritická.

Na východě Ukrajiny zůstává situace podle úřadu tamního prezidenta plně pod kontrolou. Rusko dosud u hranic s Ukrajinou podle Spojených států shromáždilo až 190.000 vojáků a je údajně připraveno k invazi. Moskva však takové tvrzení opakovaně odmítá.

Telefonáty státníků z Francie a z Německa s Putinem zatím nikam nevedly. Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron mají spolu telefonicky hovořit o Ukrajině znovu v neděli. Americký prezident takový krok zatím neplánuje.

Objevily se informace, že Rusko sestavilo seznam lidí, kteří jsou určeni k fyzické likvidaci či přinejmenším k zadržení po invazi na Ukrajinu. Jsou na něm prominentní ukrajinští činitelé i ruští emigranti, uvádějí americké tajné služby.

Kyjev a ruští separatisté na Ukrajině podporovaní Moskvou se dál navzájem viní ze zvyšování napětí v Donbasu. Rusko shromažďuje řadu týdnů obrovské množství vojáků u hranic s Ukrajinou a vznáší vůči západním zemím bezpečnostní požadavky, Moskva, jak bylo výše uvedeno, odmítá, že by se chystala na svého souseda zaútočit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chceme svobodné volby.“ V Rumunsku lidé vyšli do ulic. A nebylo jich málo

22:10 „Chceme svobodné volby.“ V Rumunsku lidé vyšli do ulic. A nebylo jich málo

Desetitisíce lidí v neděli protestovaly v rumunské Bukurešti proti prosincovému rozhodnutí tamního n…