Zajčuk uvedl, že volební účast dosáhla 52 až 54%. Poukázal na to, že podle pozorovatelů OBSE byly demokratické. Na otázku moderátora, zda necítí zklamání, že přišla jen polovina voličů diplomat odpověděl, že by neřekl, že účast byla nízká. „U vás do senátních voleb přišlo mnohem méně voličů,“ upozornil.
Poukázal na to, že na Ukrajině panuje mimořádná situace, kdy 4,5 milionu obyvatel Doněcké oblasti a tři miliony v Luhanské oblasti nehlasovalo. „Kdyby se účastnili, byla by účast větší,“ podotkl. Velvyslanec také uvedl, že ukrajinský prezident Porošenko dnes dává signál Rusku, že je zapotřebí zasednout k jednacímu stolu a hledat nenásilný způsob řešení situace v luhanské a doněcké oblasti.
Průhledné urny přispívají k férovosti voleb
Na otázku moderátora, zda mají lidé v Donbasu právo na sebeurčení, Zajčuk uvedl, že mohou rozvíjet samosprávu, stanovit si vlastní program, ale mohou jednat jen v rámci existující Ukrajiny. Moderátora také zajímalo, proč byly zavedeny průhledné volební urny. „Průhledné jsou proto, aby každý viděl, co tam hodil, aby tam někdo nehodil něco, co tam nepatří,“ vysvětlil velvyslanec s tím, že podle jeho názoru průhlednost uren přispívá k férovosti voleb.
Byly ničeny volební materiály, nejméně v jedné volební místnosti se střílelo
S tím souhlasila i Rujbrová, podle ní přes prosklenou urnu není vidět, co volič na volebním lístku označil. Sama ale měla informace o některých nekalostech, které volby doprovázely. A to o ničení volebních materiálů, o střelbě v jedné volební místnosti. Zmínila se také o příčinách neúspěchu ukrajinských komunistů. Mělo to prý více důvodů. Jednak ten, že ukrajinská veřejnost se přiklonila k západní orientaci, zatímco komunisté jsou spíše proruští. Dalším důvodem bylo také to, že komunistům byly zničeny sekretariáty, byl dokonce napaden dům předsedy komunistické strany.
Jaceňuk a Porošenko si nemohou dovolit se nedohodnout
Ukrajinistka Víchová upozornila na to, že strana prezidenta Porošenka vznikla jen před pár týdny a tak musela na kandidátky brát i lidi ze Strany regionů bývalého prezidenta Janukovyče, což promajdanovské voliče odradilo. Předpokládá, že se strany Porošenka a Jaceňuka dohodnou, protože nedohodu si nemůžou za současné situace dovolit. Oba subjekty budou muset zřejmě spolupracovat se stranou populárního starosty Lvova Svépomoc, protože Porošenkův a Jaceňukův blok nebude mít v parlamentu zřejmě většinu.
Naznačila také, že i na východě země zřejmě proruské nálady slábnou. Doložila to na tom, že když před deseti lety ve východoukrajinském Slavjansku získala Janukovyčova Strana regionů 70%, její nástupkyně Opoziční blok nyní jen 37%, a Porošenkův blok 25%.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam