Vládní koalice prosadila v listopadu ve sněmovně kvůli obstrukcím sociální demokracie sloučení debaty k předlohám, řečnická doba na jednoho poslance byla omezena na dvakrát deset minut. "Jsme přesvědčeni o tom, že při jejich přijetí docházelo k opakovaným omezováním práva jednotlivých poslanců, zejména opozičních, projednávat zákony ve svobodné parlamentní rozpravě," uvedl šéf strany Bohuslav Sobotka.
Předseda ČSSD připomněl, že koalice dopředu věděla, že pokud od omezení debaty neustoupí, sociální demokraté budou žádat Ústavní soud, aby předlohy zrušil. "Sociální demokraté se obrací na Ústavní soud jen ve výjimečných případech. Tam, kde jsme přesvědčeni, že máme dostatek argumentů pro to, abychom věc předložili," poznamenal Sobotka. Připomněl, že ČSSD u soudu v minulosti uspěla například s návrhem na zrušení zpětného zdanění státní podpory u stavebního spoření. Ústavní soud ale sociálním demokratům odmítl jejich návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví. "Je velmi těžké odhadovat, jaká je naše šance na úspěch. Respektujeme absolutně nezávislou pozici Ústavního soudu," dodal předseda ČSSD.
ODS: Nemají zájem něco řešit, proto si stěžují
Podle předsedy poslaneckého klubu vládní ODS Zbyňka Stanjury pokračují sociální demokraté ústavní stížností ve své negativistické politice. "ČSSD nemá zájem řešit problémy naší země a neguje všechny potřebné reformní kroky, aniž by byla schopna přijít s vlastní alternativou," poznamenal. Podle názoru ODS sociální demokraté při obstrukcích okolo reformních zákonů ve sněmovně projevili vůli "zcela ochromit zákonodárný proces až na několik měsíců". Proto prý bylo logické, že na to koaliční většina reagovala. "Využili jsme přitom obranné mechanismy, které jednací řád dává," poznamenal Stanjura.
Součástí reformního balíku byla i novela zákona o zaměstnanosti, v níž ČSSD žádá zrušit povinnost nezaměstnaných přijmout po dvou měsících registrace na úřadu práce veřejnou službu. "Tato zákonná úprava je v rozporu se základním právem občanů na přiměřené hmotné zabezpečení v nezaměstnanosti, tak s právem na pomoc v hmotné nouzi," uvedl Sobotka.
Už v prosinci ČSSD napadla u Ústavního soudu první část zdravotnické reformy. Výtky nejsilnější opoziční strany se týkají rozdělení péče na standardní a nadstandardní a zvýšení poplatku v nemocnici o 40 korun na 100 korun za den.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk