Ukázalo se to podle něj například v postoji na podporu Ukrajiny a v jasném odmítnutí ruské agrese. „Najednou je náš hlas silnější, protože se ukázalo, že naše historická zkušenost, naše varování, které jsme vznášeli v minulosti, byla správná. Bohužel. Ale to znamená, že vlastně se navzájem lépe posloucháme a víc jsme bráni všichni vážně, a to si myslím, že je pro budoucnost Evropské unie hodně důležité,“ uvedl premiér.
Profesí politolog připomenul, že se odborně EU zabývá 30 let, napsal o ní řadu knih a spoustu kritických postřehů.
„Jedna z mých knížek, myslím z roku 2015, se jmenuje Na konci bezstarostnosti. Varoval jsem před určitou bezstarostností, pokud se jedná o strategické věci, o bezpečnost a tak dále. Dnes vidím, že ta bezstarostnost byla opuštěna. Že Evropská unie mnohem víc přemýšlí o bezpečnosti, země jsou připraveny víc dávat do své obrany, víc ji koordinovat a mnohem víc přemýšlí o bezpečnosti v oblasti energií a strategických surovin. A domlouváme se na tom, že nesmíme být závislí na nikom, pokud jde o strategické, nejenom suroviny, ale i produkty. Ať už se to týká energií, nebo se to týká třeba čipů,“ řekl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.