Uniklo na veřejnost: Facebook a ochrana soukromí. Je to vážné

03.03.2019 10:27 | Zprávy

Britský list The Observer zjistil, že se pracovníci Facebooku snažili přesvědčit celou řadu politiků, aby zabránili přijetí zákonů na ochranu soukromí. Pokud se přijetí takovýchto zákonů podaří zabránit, Facebook sliboval, že v jednotlivých zemích investuje nemálo prostředků. Lidé z Facebooku oslovili mimo jiné i bývalého ministra financí Velké Británie George Osbornea. Dokládají to vnitřní dokumenty společnosti Facebook, které unikly na veřejnost.

Uniklo na veřejnost: Facebook a ochrana soukromí. Je to vážné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Facebook, ilustrační foto

Nedělník The Observer přinesl informace o tom, jak se zaměstnanci Facebooku snažili přimět politiky po celém světě, aby ve svých zemích zabránili přijetí zákonů na ochranu soukromí. Facebook se kvůli tomu obrátil např. na někdejšího ministra financí Velké Británie George Osbornea. Zprávu převzal The Guardian, partnerský deník The Observeru.

„Dokumenty, do kterých mohly nahlédnout listy The Observer a Computer Weekly, odhalují celosvětovou lobbingovou operaci zaměřenou na světové politiky, včetně politiků z Velké Británie, Spojených států, Kanady, Indie, Vietnamu, Argentiny, Brazílie, Malajsie a všech 28 států EU. Facebook lobboval po celé Evropě, aby odvrátil přijetí příliš restriktivního evropského nařízení na ochranu osobních údajů známého pod zkratkou GDPR. Dokumenty obsahují i tvrzení, že irský premiér uvedl, že jeho země by mohla mít významný vliv jako předsednická země EU. A mohla by podporovat zájmy společnosti Facebook, přestože by formálně měla zůstat neutrální,“ napsal server deníku The Guardian.

Zdá se, že GDPR považovali lidé z Facebooku za opravdu velký problém. Dokumenty „obsahují detaily o ‚skvělém vztahu‘ společnosti s irským premiérem Endou Kennym, jedním z mnoha lidí, které popisuje jako ‚přátelé Facebooku‘. Irsko hraje klíčovou roli při regulaci technologických společností v Evropě, protože jeho komisař pro ochranu údajů jedná ve všech 28 členských státech,“ pokračuje v popisu situace server.

Média požádala expremiéra Kennyho o vyjádření, ale ten se odmítl jakkoli vyjadřovat. Ve stejném duchu se k článku vyjádřila i společnost Facebook. Exministr Osborne byl přece jen o něco sdílnější. Listu The Observer sdělil, že nepovažuje za divné, když se jako politik setkává s představiteli jedné z největších společností na světě. Odmítl ale, že by za Facebook lobboval v EU.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…