Příručka pochází od učitelů z fakulty výzkumu zvířat a rostlin, píše deník The Telegraph, který ji má k dispozici. A hned několik výroků v ní zaujme. Například tvrzení, že Charles Darwin měl „rasistické názory“ a svou teorií evoluce prý obhajoval „nadvládu bílého muže“. Nachází se na seznamu 11 vědců, u kterých jejich názory „ovlivňovaly jejich výzkum a jak interpretovali svá data“. Jak přitom deník podotýká, Charles Darwin byl horlivý zastánce zrušení otroctví. Ale podle této příručky musí prý být „opřipomínkován“ než vyučující začnou učit jeho nejznámější dílo, teorii evoluce.
To není vše. Dle Telegraphu se také vyučující mají zdržet užívání termínů jako „otec zakladatel“, „ikona“ či „géniové“, aby nedocházelo k „hrdinskému uctívání“ vědeckých figur. To totiž dle příručky vede k tomu, že jsou považováni za „bílé spasitele“ a pak se nedostane pozornosti „méně privilegovaným“ učencům. „Eurocentrismus a bělost naší vědy musí být demontována“, tvrdí autoři příručky a dodávají, že věda zcela zřejmě nemůže být objektivní a apolitická. „Učivo, jež učíme, musí odrážet, jak kolonialismus ovlivňoval pole evoluční biologie a myšlení dnešních evolučních biologů,“ tvrdí se v materiálu dle Telegraphu.
Podle „dekolonizovaného“ učiva Darwin „věřil, že jeho slavná teorie přírodního výběru dávala za pravdu názoru, že bílá rasa je nadřazena ostatním, a použil svou teorii sexuálního výběru k potvrzování, že muži jsou nadřazeni ženám“. A jeho plavba na HMS Beagle prý měla za cíl „mapovat kolonie“.
Darwin nebude jediný vědec v hledáčku přehodnocovatelů historie. Dle listu je v něm i Isaac Newton, který pro změnu spadá do plánu „dekolonizovat“ technické vědy. Při výuce o jeho osobě by se prý měl zmiňovat kontext, aby se bojovalo s „vědomými i nevědomými předsudky“, předcházelo „eurocentrickému“ přístupu k vědě a matematice a naopak se prosazoval „inkluzivní plán“.
Matematika, která se ve fyzice učí, totiž zhusta pochází z 18. a 19. století a ti, kdo přírodní zákonitosti objevili, jako Paul Dirac, Pierre-Simon Laplace, Newton a Gottfried Wilhelm Leibniz, by „mohli být považováni za osoby, které měly výhody z aktivit koloniální doby“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas