Agentura Reuters na základě tří zdrojů informovala, že Rusko a Čína zvažují zavedení barterového obchodního systému, aby obešly problémy s platbami, které vyplývají z amerických sankcí a dohledu nad bankovními transakcemi. Barterové obchodování, které spočívá v přímé výměně zboží a služeb bez použití peněz, by mělo znovu oživit obchodní vztahy mezi Moskvou a Pekingem.
Tento systém by umožnil výměnu zboží, jako jsou zemědělské produkty a kovy, přímo za čínské stroje, čímž by se omezila potřeba konvenčních platebních systémů, jako je SWIFT, který je pod kontrolou západních regulačních orgánů. Jeho využití je pro obě země kvůli své transparentnosti nevýhodné.
Očekává se, že barterové dohody by se mohly zaměřit zejména na zemědělské produkty, přičemž první transakce by mohly proběhnout již na podzim tohoto roku.
Už v únoru Rusko zveřejnilo 15ti stránkový dokument, který ruským společnostem radí, jak provádět barterové transakce, a upozorňuje na úskalí, kterým je třeba se vyhnout. Dokument obsahuje komplexní průvodce pro výpočet nákladů a cel spojených s barterovými transakcemi. Dále popisuje potřebné účetní požadavky a poskytuje vzory smluv pro různé typy barterových obchodů, včetně dvoustranných, vícestranných a tollingových obchodů.
Dokument je tedy nejen návodem pro praktické provádění barterových transakcí, ale také ukazuje na širší snahu o přizpůsobení obchodní politiky tak, aby vyhovovala aktuálním geopolitickým a ekonomickým podmínkám.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.