Uprchlická krize je amorální. Všichni si zaslouží soucit, vzkázala Čechům dcera Nicolase Wintona

21.10.2016 20:38 | Zprávy

Barbara Wintonová, dcera sira Nicholase Wintona, považuje současnou uprchlickou krizi za příklad amorality. Odchod Británie z Evropské unie, takzvaný brexit, pak prohlásila za tragédii, se kterou by její otec, zachránce 669 československých dětí před deportací do koncentračních táborů v roce 1939, nikdy nesouhlasil.

Uprchlická krize je amorální. Všichni si zaslouží soucit, vzkázala Čechům dcera Nicolase Wintona
Foto: Li-Sung / Wikimedia commons
Popisek: Sir Nicholas Winton

„Světová uprchlická krize je příklad amorality a dokládá, že práce mého otce bude vždy relevantní, protože vždy budou nějací trpící a utlačovaní,“ řekla dnes ČTK Wintonová, která v těchto dnech v Česku absolvuje besedy se školáky a studenty. „Různé reakce lidí i politiků jsou podle zápisků mého otce totožné s rokem 1939, kdy mu někteří lidé říkali, že nechtějí uprchlíky, kteří jim vezmou práci a budou je tlouci na ulicích. Přitom vidíme, jak Wintonovy děti prospěly celé Británii a staly se důležitou součástí společnosti. Takhle bychom to měli vnímat i dnes,“ dodala.

Negativní nálady vůči uprchlíkům přikládá mimo jiné ekonomické recesi, kvůli které podle ní ve společnosti převládá sobecká nálada. „Lidé se bojí a hodně se zkomplikovala otázka ekonomických uprchlíků a těch, kteří skutečně potřebují pomoc. Proto jednoznačně říkají ne uprchlíkům,“ uvedla Wintonová.

Proti uprchlíkům v České republice se staví i prezident Miloš Zeman, který v roce 2014 udělil Wintonovi nejvyšší české vyznamenání Řád bílého lva. „Nejlepší způsob, jak uctít památku mého otce je univerzálně akceptovat to, co udělal v roce 1939, protože se to vztahuje na každou dobu. Všichni si zaslouží soucit, jako se našel pro české uprchlíky. Teď to nejsou Češi, ale uprchlík je pořád uprchlík a potřebuje pomoc,“ konstatovala Wintonová.

Při besedách v České republice narazila Wintonová i na otázku brexitu. „Je to obrovská tragédie. Pro 48 procent obyvatel Velké Británie je nepochopitelné, jak můžeme nebýt součástí Evropské unie. Část rozhodnutí evropských politiků Británii příliš nepomohlo, ale koncept unie je skvělý. Můj otec založení Evropské unie považoval za skvělý krok, byl nadšený, že Evropané našli společné vidění světa a společné etické cítění a směr. Kdyby byl naživu, brexit by ho určitě zničil," prohlásila.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Sousedské dětské skupiny

Jak to má prosím fungovat? To stát spoléhá na to, že je tolik lidí, kteří by to mohli dělat k dispozici? Nebo se snažíte jen na někoho přehodit to, že stát opět selhal? Co třeba vaše vláda udělala proto, aby došlo ke zlepšení situace s umístěném dětí do školky? Ještě by mě zajímalo, jak to bude s f...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …