„Za vítěze v pomyslné soutěži ‚nejzbytečnější úřad‘ bych dnes asi označil úřad Národního koordinátora pro zavedení eura v České republice, a to s ohledem na to, že eurozóna se rozpadá,“ řekl Mach v rozhovoru LN.
„Podpora zavedení eura v ČR je blízká nule. Vydržování úřadu je tedy evidentní mrhání penězi daňových poplatníků. Stačilo by přitom jedno usnesení vlády, které by ten úřad zrušilo,“ doplnil.
V České republice existují podle Macha tři druhy státních úřadů – nezbytné úřady, jako je stavební nebo finanční, pak ty, které jen existují, nijak nepomáhají, ale ani neškodí. Do této kategorie řadí třeba Výzkumný ústav práce a sociálních věcí nebo Ústav pro hospodářskou úpravu lesů.
Úřady co škodí
„Pak máme ale obří úřady, které mají rozhodovací pravomoci, rozdělují miliardy a škodí. V tomto smyslu je pro daňové poplatníky nejdražší asi státní agentura Czechinvest, která ročně na provoz spotřebuje 350 milionů, a miliardy nás stojí v rozdělovaných dotacích a daňových prázdninách pro vyvolené podnikatele,“ uvedl s tím, že podobná pomoc vybraným podnikům je vždy realizována na úkor všech ostatních, kteří musí chybějící peníze zaplatit ze svého.
„Tento úřad jednoduše pokřivuje tržní prostředí, škodí,“ myslí si liberální ekonom Mach, který poukazuje na to, že současná vláda nejenže nezeštíhluje státní byrokracii, jak původně slibovala, ale navíc vytváří úřady nové.
„Je přece evidentní, že tato vláda žádný úřad nezrušila. Naopak, v programovém prohlášení se zavázala, že zřídí několik dalších: Generální inspekci bezpečnostních sborů, Grantovou agenturu pro podporu sportu, Registr přestupků, Národní rozpočtovou radu. Navrch pak zřídila Vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí, původně jako trafiku pro bývalého ministra Johna, úřad ale zůstal i po jeho odchodu,“ uzavřel spučasný šéf Strany svobodných občanů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jhe