Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) za 18 měsíců ve funkci už několikrát prohlásil, že začal spolupracovat s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL), protože oblasti působnosti těchto dvou ministerstev se mnohdy prolínají. Od této spolupráce si mimo jiné slibují zkvalitnění zdravotní péče. Garantkou spolupráce mezi oběma resorty je Lenka Mikletičová, která poskytla rozhovor Lidovým novinám.
Tato spolupráce by např. mohla pomoct řešit situaci v nemocnicích, kde leží řada seniorů, kteří tam jsou jen proto, že nenašli místo v domově. A nemocnice, které jsou pod tlakem nutnosti přijímat jiné pacienty, podle ní občas propustí někoho, koho by ze zdravotního hlediska z ošetřování propustit neměly.
„Vzpomínám si třeba na půl roku starý případ pána z interny. Byl kvůli své nemoci dezorientovaný, takže byl v detenci. To znamená, že o sobě nemohl sám rozhodovat. Jeho stav už ale akutní péči nevyžadoval, lékaři ho proto propustili. Zrušili mu detenci a řekli, ať jde domů. Výsledkem bylo, že si ten pán ještě týž den způsobil ošklivé zranění. Spadl v obchodě a rychlá ho odvezla zpátky do nemocnice,“ prozradila Mikletičová.
„V protikladu k tomu jsou lůžka v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN), kde lidé stále leží i měsíce. Nejsou tam přitom z medicínských důvodů, ale proto, že je není kam předat. Měli by jít třeba do domova seniorů či do domova se zvláštním režimem, těchto kapacit se ale nedostává. Dle mého takoví pacienti tvoří třetinu lůžek v eldéenkách. Možná i víc.“ Pokračovala.
U pacientů, kteří mají dobré rodinné zázemí, sociálně zdravotní pracovník si prý promluví s ním i s jeho rodinnou, proberou možnosti péče, proberou možnost, jak požádat o příspěvek na péči a podobně a může dojít k tomu, že o takového pacienta bude dobře postaráno i v jeho domácím prostředí.
Pokud je pacient aspoň trochu soběstačný, ale nemá nejlepší zázemí v rodině, lze se domluvit na tom, že v rámci práce v terénu k němu domů budou dojíždět sestřičky a pomohou mu v tom, co sám nezařídí.
A pokud někdo potřebuje natolik komplexní péči, že musí zamířit do domova seniorů, případně do LDN, pak je podle garantky spolupráce mezi oběma resorty třeba narovnat ještě jednu věc. Fakt, že v domovech pro seniory lidé odevzdávají velkou část svého důchodu a v LDN nemusí platit nic.
„Určitě ale souhlasím, že by si lidé měli v eldéenkách připlácet. Pokud už jsou zaléčení a lůžko zabírají jen proto, že se pro ně nenašlo místo v domově seniorů, je platba v naprostém pořádku. Nemocniční lůžko je totiž hodně drahé. Pro jistotu ale připomínám, že by se tato platba měla týkat jen takových klientů, kteří na lůžku pobývají i přesto, že u nich už není nutná nemocniční péče. U takových lidí je totiž zřejmé, že nečerpají ani tak zdravotní službu, jako spíš sociální. Nové pravidlo by také mělo platit jen pro ta lůžka, která přejdou do nového režimu sociálně-zdravotní péče,“ prohlásila Mikletičová.
Propočty podle ní ukazují, že měsíční pobyt v nemocnici na lůžku stojí asi 19 tisíc korun měsíčně. Pokud je to pro někoho příliš vysoká částka, pak by mu podle Mikletičové mohl pomoct zřizovatel příslušného zařízení. Většinou kraj. Připomněla, že tento model funguje i v domovech pro seniory.
Vedle toho je podle garantky třeba, aby zdravotní pojišťovny začaly domovům pro seniory hradit rehabilitační péči, která je poskytována jejich klientům. To se dnes neděje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp