Úspory? Zmizí vám. Obrovské problémy, firmy se přeplácí. Temné varování je tady

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

19.11.2021 20:09 | Analýza

„Pro domácnosti se situace nevyvíjí vůbec dobře. Zdražují hodně nezbytné položky spotřebního koše, jako jsou energie, zvyšují se výdaje na bydlení, dopravu i potraviny. Což jsou všechno položky, které si lidé budou stejně muset koupit a zaplatí za ně více peněz. Zvláště domácnostem, které se potýkají s výpadky příjmů nebo jim dostatečně rychle nerostou příjmy, se bohužel začíná rychle propadat životní úroveň,“ konstatuje ekonom Štěpán Křeček. S tím, že například u zemědělských výrobců vzrostly ceny o 14,1 %, obiloviny se zvýšily o 22,6 % a olejniny dokonce o 25,8 %, čerstvá zelenina o 11,3 % či mléko o 8,8 %, což povede ke zdražování v supermarketech a v restauracích.

Úspory? Zmizí vám. Obrovské problémy, firmy se přeplácí. Temné varování je tady
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Inflace nabírá na síle. Růst cen v průmyslu je nejvyšší v historii České republiky. „V říjnu došlo meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 11,6 procenta. Nic podobného nepamatujeme od ledna 1992. Tehdy ještě neexistovala samostatná Česká republika. Náš stát byl součástí České a Slovenské federativní republiky, kde docházelo k transformaci komunistické ekonomiky na tržní,“ vysvětlil hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Proč k tomuto nedobrému jevu nyní dochází? „V průběhu pandemie jsme omezovali a pozastavovali výrobu. Zároveň jsme ekonomiku zalili penězi jak prostřednictvím výrazného snížení úrokových sazeb, kdy bylo pro firmy daleko snazší si čerpat úvěry. Tak i prostřednictvím různých kompenzací pro podnikatele, kdy jsme poskytovali poměrně štědrá koronavirová opatření,“ objasnil ekonom.

„Na základě tohoto vývoje jsme se nyní dostali do situace, kdy je málo výrobků a produktů na trhu a zároveň firmy mají docela dost peněz. Takže výrobci  jsou ochotni si připlatit za to, aby dostali daný produkt na úkor konkurence. Zároveň výrazně vázne mezikontinentální doprava, mnoho produktů se nedostává do zásob firem, jak by bylo potřeba. To jednak dál zpomaluje produkty, ale zároveň to také vede ke zdražování. Ten nedostatek vede k tomu, že se spotřebitelé, ale i firmy navzájem předhánějí v tom, aby vykoupili poslední zbytky, které na trhu jsou. Tyto cenové tlaky vznikají, a to dost velmi intenzivně. V průmyslu nejintenzivněji od vzniku České republiky,“ zdůraznil.

Obrovské problémy pro firmy

„Znamená to obrovské problémy pro firmy. Mnohé z nich mají nakontraktované smlouvy, slíbily dodávky za konkrétní ceny, kterým teď nemohou dostát. Smlouvy se musí vypovídat, což pak vede k tomu, že se zpomaluje průmysl. Některá výroba se musí pozastavovat, některá přestává být rentabilní, takže se musí zdražovat. Je otázkou, zda za ty vyšší ceny budou firmy schopny produkty prodávat. Je to velký problém, který zhoršuje kondici českého průmyslu. A je to také problém pro celou naši ekonomiku, protože stále máme výrazně průmyslový charakter,“ sdělil Štěpán Křeček.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Putin dostane, co chce. EU jen zaplatí. Konečná sázela Fialovi jednu ránu za druhou

13:16 Putin dostane, co chce. EU jen zaplatí. Konečná sázela Fialovi jednu ránu za druhou

V první hodině Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se střetli předseda STAN, ministr vnitra V…