Inflace nabírá na síle. Růst cen v průmyslu je nejvyšší v historii České republiky. „V říjnu došlo meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 11,6 procenta. Nic podobného nepamatujeme od ledna 1992. Tehdy ještě neexistovala samostatná Česká republika. Náš stát byl součástí České a Slovenské federativní republiky, kde docházelo k transformaci komunistické ekonomiky na tržní,“ vysvětlil hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Proč k tomuto nedobrému jevu nyní dochází? „V průběhu pandemie jsme omezovali a pozastavovali výrobu. Zároveň jsme ekonomiku zalili penězi jak prostřednictvím výrazného snížení úrokových sazeb, kdy bylo pro firmy daleko snazší si čerpat úvěry. Tak i prostřednictvím různých kompenzací pro podnikatele, kdy jsme poskytovali poměrně štědrá koronavirová opatření,“ objasnil ekonom.
„Na základě tohoto vývoje jsme se nyní dostali do situace, kdy je málo výrobků a produktů na trhu a zároveň firmy mají docela dost peněz. Takže výrobci jsou ochotni si připlatit za to, aby dostali daný produkt na úkor konkurence. Zároveň výrazně vázne mezikontinentální doprava, mnoho produktů se nedostává do zásob firem, jak by bylo potřeba. To jednak dál zpomaluje produkty, ale zároveň to také vede ke zdražování. Ten nedostatek vede k tomu, že se spotřebitelé, ale i firmy navzájem předhánějí v tom, aby vykoupili poslední zbytky, které na trhu jsou. Tyto cenové tlaky vznikají, a to dost velmi intenzivně. V průmyslu nejintenzivněji od vzniku České republiky,“ zdůraznil.
Obrovské problémy pro firmy
„Znamená to obrovské problémy pro firmy. Mnohé z nich mají nakontraktované smlouvy, slíbily dodávky za konkrétní ceny, kterým teď nemohou dostát. Smlouvy se musí vypovídat, což pak vede k tomu, že se zpomaluje průmysl. Některá výroba se musí pozastavovat, některá přestává být rentabilní, takže se musí zdražovat. Je otázkou, zda za ty vyšší ceny budou firmy schopny produkty prodávat. Je to velký problém, který zhoršuje kondici českého průmyslu. A je to také problém pro celou naši ekonomiku, protože stále máme výrazně průmyslový charakter,“ sdělil Štěpán Křeček.
Zvyšuje se také cena zemědělských produktů, což bude mít dopad na každého z nás. „U zemědělských výrobců vzrostly ceny o 14,1 procenta. Ceny obilovin se zvýšily na 22,6 procenta, olejnin o 25,8 procenta, čerstvé zeleniny o 11,3, mléka o 8,8 a skotu o 7,3 procenta. Je to velice nepříjemná situace, protože tyto základní plodiny jsou výchozí surovinou pro celou řadu dalších potravinářských produktů, ať pekárenských výrobků, tak i různých dalších pokrmů, které si lidé samozřejmě musí kupovat. Vidíme, že výrobci budou tlačit na růst cen v supermarketech, restauracích,“ upozornil ekonom.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Oldřich Szaban