Ústava totiž podle Wintra počítá s tím, že Česká republika je parlamentní republika, v níž je vláda odpovědná Poslanecké sněmovně a nemůže vládnout bez její důvěry déle než třicet dní. „Prezident navrhl vládu, ta si půjde do sněmovny pro důvěru, narušeno tedy nebylo z právního hlediska nic,“ upřesnil.
-
TÉMA: Rusnokova vláda
Odmítl tedy i možnost, že by do stávajícího politického vývoje mohl zasáhnout ústavní soud. Jakkoliv se totiž domnívá, že jmenování Rusnoka neprospívá zavedenému politickému systému, toto Zemanovo rozhodnutí jako protiústavní hodnotit nelze.
Rusnok je zřejmě pro Zemana perspektivnější
Zemanův krok však považuje za značně neobvyklý a očekává, že sněmovna dá jasně najevo, že s ním nesouhlasí. „V duchu systému by měla přijít razantní reakce od poslanců v podobě nedání důvěry této vládě, či dokonce vyslovení nedůvěry,“ očekává Wintr. Prezident zřejmě podle jeho názoru zvolil Rusnoka z toho důvodu, že ho považuje za perspektivnějšího premiéra než Miroslavu Němcovou, která získala podporu ve sněmovně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem