Předseda ústavního soudu Pavel Rychetský pro deník Právo řekl, že „způsob přímé volby nějakého ústavního orgánu mu dodává větší míru legitimity při práci než nepřímá volba“. To je prý dlouhotrvající ústavní doktrína. Reagoval tak na otázku, zda argument Miloše Zemana, že přímá volba mu dala větší legitimitu, je pravdivý.
Pavel Rychetský dále připomněl, „že při poslední změně Ústavy vlastně ani nedošlo ke změně kompetencí prezidenta, ale změna fakticky posílila sílu prezidentského mandátu změnou celého procesu tzv. impeachmentu, tedy žalobou na hlavu státu. Sice na jedné straně rozšířila rozsah ústavního prezidentského deliktu, ale protože je k ústavní žalobě nyní třeba třípětinová kvalifikovaná většina jak sněmovny, tak Senátu, je nyní téměř nemožné v ČR impeachment realizovat,“ myslí si Rychetský.
Přímo volený prezident je téměř vždy představitel jedné z politických stran
„Představa, že by na hlavu státu mohl kandidovat někdo, kdo za sebou nebude mít stranický aparát, je absurdní,“ řekl mimo jiné Rychetský k požadavku, aby byl prezident nadstranický či nestranický. Podle právníka Rychetského je vidět z pohledu na moderní formy republikánské vlády, že přímo volený prezident je vždy představitel jedné z politických stran.
„Přechod na přímou volbu, ať už to autoři změny ústavy věděli, nebo ne, je nepochybně podtržením klasického modelu, ve kterém je prezident představitel politické složky společnosti,“ zdůraznil v Právu Rychetský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr