Připomněli, že obdobný dodatek obsahuje i ústava USA. Úsvit navrhuje ustanovení "Parlament nevydá zákon omezující svobodu slova nebo tisku", které má nahradit znění nynějšího článku 17. Ten říká, že svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobodu druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.
"Pojem neomezená svoboda projevu ale neznamená, že je možné beztrestně říci úplně cokoli," uvedl předseda poslaneckého klubu Marek Černoch. Dodal, že omezení má být soukromoprávní, a pokud projev způsobí škodu, musí škůdce škodu nahradit.
Předseda Úsvitu Miroslav Lidinský řekl, že návrh změny ústavy předložil Úsvit na návrh ekonoma Pavla Kohouta, který také sepsal program hnutí. Lidinský připomněl nedávné útoky v Německu a za jejich společnou příčinu označil islám a islámský terorismus. "(Kancléřka Angela) Merkelová je plně zodpovědná za všechny teroristické akce v Německu z posledních dnů," uvedl. "Německo ale místo ochrany hranic cenzuruje své občany," dodal. V Česku se podle jeho slov postupuje stejně zhoubně. Obvinil ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD), že chce ze státních peněz platit cenzuru sociální sítě facebook.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa