V souvislosti s jadernou katastrofou v japonské Fukušimě zvažuje omezení jaderné energetiky i Evropa. Pokud své plány promění v realitu, obyvatele tohoto světadílu čeká zdražení elektřiny.
"Každá odstavená elektrárna v Evropě se na ceně elektřiny projeví," uvedl pro středeční Hospodářské noviny šéf ČEZu Martin Roman.
ČEZ si polepší?
Právě jeho společnost by přitom na přiškrcení evropského jádra mohla vydělat hned dvakrát. Těžila by totiž z vyšších cen elektřiny a zároveň by mohla nahradit výpadek ve výrobě jaderných elektráren zejména v Německu.
Cena elektřiny přitom už od havárie ve Fukušimě vzrostla o 6 eur na MWh, tedy skoro o 10 procent. Pokud skutečně dojde i plánovanému útlumu jádra, Evropa prý znevýhodní své výrobce. Ti by se podle Romana "kvůli vysokým cenám proudu stávali nekonkurenceschopnými vůči mimoevropským hráčům."
Jádro rozvířilo i Německo
Ostrá debata ohledně jaderné energetiky nyní probíhá zejména v Německu. Zdejší vláda totiž uvažuje o zavření šesti elektráren starších třiceti let. Ty přitom dodávají až šest procent tamní spotřeby elektřiny.
Evropská komise hodlá v reakci na fukušimskou havárii ještě do konce roku 2011 provést zátěžové testy všech svých jaderných elektráren. Českému Temelínu ani Dukovanům ale ani po kontrolách prý zavření nehrozí, tvrdí Roman.
Čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas