Útok Turecka v Sýrii: Petříček si chce na kobereček pozvat velvyslance Turecka

12.10.2019 10:45 | Zprávy

Šéf české diplomacie Tomáš Petříček v rozhovoru v sobotní MF DNES promluvil o vpádu Turků do Sýrie. „Nejspíš si pozvu velvyslance Turecka,“ říká ministr zahraničí, jenž okomentoval i vypovězení smlouvy Praha–Peking a spor o sochu maršála Koněva.

Útok Turecka v Sýrii: Petříček si chce na kobereček pozvat velvyslance Turecka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček, ministr zahraničních věcí

Petříček prozradil, co může Česko v souvislosti s útokem Turecka na Sýrii dělat. „Pozvání velvyslance Turecka je jedna z variant, možná se s ním setkám ještě před pondělním odletem na radu ministrů zahraničních věcí EU,“ uvedl s tím, že především jsme se aktivně zapojili do vyjednávání evropské reakce. „Jsem rád, že je tu poměrně jasná pozice EU. Je třeba, aby Evropská unie diplomaticky tlačila na Turecko, aby ty operace ukončilo, a hledala diplomatické řešení,“ doplnil.

Americký prezident Donald Trump uvedl tři možnosti řešení: zprostředkování dohody mezi Tureckem a Kurdy, vojenský zásah nebo uvalení ekonomických sankcí na Turecko. Petříček si však nemyslí si, že bychom mohli tuto záležitost řešit vojensky. Dává přednost řešit situaci diplomatickými způsoby. „Je to i o tom, aby se americký prezident sešel s tureckým, aby představitelé EU včetně Federiky Mogheriniové jednali s tureckými protějšky,“ říká.

Hlavním bodem pondělního jednání ministrů zahraničí FAC bude právě Sýrie. „Téma sankcí či embarga vůči Turecku je také možné. Ekonomické nástroje by měly přijít na řadu, až pokud selže diplomacie,“ myslí si ministr, podle nějž je potřeba oddělit otázku bezpečnosti na turecko-syrské hranici a otázku další budoucnosti uprchlíků. Věří, že pokud budeme v rámci EU vystupovat jednotně, jsme schopni s Ankarou dojednat ukončení operací.

Řešit musí ale problémy s Čínou poté, co vedení Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) vypovědělo Pekingu partnerskou smlouvu kvůli bodu, který uznává jednotnou Čínu. „Samozřejmě mě ta situace netěší. To, že tanečky ohledně partnerství Praha–Peking nepřispívají k dobré atmosféře, je zcela zřejmé. Zároveň je ale třeba říct, že to, že čínská strana rušila koncerty českých těles, u nás také nevytvářelo atmosféru napomáhající rozvoji vztahů,“ pravil Petříček. A zmínil, že s Čínou bychom měli hovořit, není dobrou cestou ji ignorovat či izolovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Amerika potřebuje trh s 500 miliony spotřebitelů, připomíná politolog Prorok. Kanada, Mexiko, Grónsko, Panama...

21:55 Amerika potřebuje trh s 500 miliony spotřebitelů, připomíná politolog Prorok. Kanada, Mexiko, Grónsko, Panama...

„Eskalování konfliktů vytváří riziko třetí světové války. Navyšování vojenských výdajů může sice zvý…