Útok na Sumy. Civilisté všude, ale o vojácích ticho

16.04.2025 18:00 | Monitoring

Mnohá média informují o ruském útoku v ukrajinském města Sumy jako o cíleném útoku na civilní obyvatelstvo. Ze začátku jimi však byla opomíjena klíčová skutečnost, a to že ve městě v den útoku probíhalo slavnostní předávání vyznamenání ukrajinským vojákům. Kvůli organizaci slavnosti byl následně ukrajinskou vládou odvolán gubernér oblasti, Volodymyr Arťuch. Verzi o úmyslném ruském útoku na civilisty zpochybnil irský novinář žijící v Moskvě, Chay Bowes, který je toho názoru, že tragédii v Sumách způsobilo především rozhodnutí ukrajinské armády uspořádat vojenskou slavnost v civilní oblasti.

Útok na Sumy. Civilisté všude, ale o vojácích ticho
Foto: Repro X
Popisek: Po výbuchu v ukrajinském městě Sumy

Ve městě Sumy na severovýchodě Ukrajiny došlo v neděli k raketovému útoku, při němž podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zahynulo 35 lidí a dalších 119 bylo zraněno. V pondělí večer však město čelilo dalším útokům, jak informovala agentura Reuters. Podle místních úřadů pondělní útok zasáhl okraj města a obešel se bez obětí.

Rusko tvrdí, že nedělní raketový útok cílil na setkání ukrajinských vojenských důstojníků, zatímco Ukrajina jej označila za úmyslný útok na civilisty. Ruské ministerstvo obrany zároveň obviňuje Ukrajinu z toho, že civilisty používá jako lidské štíty, když údajně umísťuje vojenská zařízení do hustě obydlených oblastí.

V den útoku, 13. dubna, se však v Sumách mělo konat slavnostní předání vyznamenání 117. brigádě územní obrany. Podle deníku The Kyiv Independent dnes starosta města Konotop, Arťom Semenichin, obvinil gubernátora Sumské oblasti Volodymyra Arťucha, že svou neuváženou organizací slavnosti vystavil vojáky i civilisty zbytečnému riziku – právě v den, kdy Rusko na město vypálilo balistické rakety.

Semenichin uvedl, že přítomnost vojáků v centru města poskytla Rusku záminku tvrdit, že cílilo na vojenské objekty, přestože podle něj mezi oběťmi byli výhradně civilisté. Zároveň označil Arťuchovo rozhodnutí za čin, který nepřímo pomohl Rusku ospravedlnit útok. Gubernátor Arťuch byl následně z funkce odvolán poté, co sám potvrdil, že ceremonii skutečně zorganizoval.

Starosta Sumy Semenichin také uvedl, že bylo zahájeno vyšetřování nejen samotného ruského útoku, ale i rozhodnutí uspořádat slavnost tak blízko frontové linie. Zmínil rovněž, že šéf ukrajinské tajné služby Vasyl Maliuk přísně dohlíží na to, jaké informace o této události se dostávají na veřejnost.

Ještě předtím, než se informace o slavnosti ukrajinských vojáků v den útoku dostaly na veřejnost, domácí i světová média již informovala o „ruském útoku na civilisty“.

Smrt ukrajinských civilistů: pro západní média zpravodajsky atraktivní

Oficiální narativ, že šlo o ruský úmyslný útok na civilisty, zpochybnil například irský novinář Chay Bowes. Podle něj skutečnost, že se tolik mluví o zásahu místa, kde probíhala vojenská ceremonie v civilní zástavbě, vypovídá o několika věcech. V první řadě poukázal na to, že smrt ukrajinských civilistů při ruských útocích je ve skutečnosti relativně výjimečná, a právě proto je pro západní média a politiky „zpravodajsky atraktivní“.

Bowes dále argumentoval, že kdyby Rusko skutečně cílilo na civilní obyvatelstvo, rozsah škod a počty obětí by byly nesrovnatelně vyšší. Upozornil, že ruská armáda disponuje jedním z největších arzenálů dělostřelectva a raketových systémů na světě, přičemž mnoho z nich má v současnosti dosah na hlavní ukrajinská města.

„Rusko by mohlo snadno a rychle vypařit celé osady, městečka, a dokonce i města s jejich obyvateli na místě, pokud by skutečně ‚cílilo na civilní obyvatelstvo‘,“ uvedl Bowes na sociální síti X.

Tragédii v Sumách přičítá Bowes především rozhodnutí ukrajinského vojenského velení uspořádat slavnostní předání vyznamenání vojákům přímo v civilní oblasti. „K tragickým ztrátám na životech v Sumách došlo proto, že se ukrajinské vojenské vedení rozhodlo shromáždit stovky nejvyšších vojenských představitelů na slavnostní předávání ‚ocenění‘ na civilním místě. Na tuto akci udeřili Rusové,“ vysvětluje Bowes s tím, že událost navíc měla být hojně propagována na sociálních sítích.

Bowes aktuálně žije v Moskvě. V roce 2023 vystoupil na Radě bezpečnosti OSN jako vědec specializující se na ruční zbraně a munici, kde označil válku na Ukrajině za zástupný konflikt řízený NATO. Dříve působil pro ruskou státní stanici RT.

Mediální bias Českého rozhlasu

Ekonom Pavel Šik pak v příspěvku na facebooku kritizoval způsob, jakým o událostech v Sumách informovala česká veřejnoprávní média. Šik poukázal na to, že zatímco už několik dní bylo známo, že se ve městě opravdu konala slavnostní ceremonie za účasti vojáků – údajně těch, kteří působili i v Kurské oblasti – Český rozhlas se těmto okolnostem téměř vůbec nevěnoval. „Píšu zde především o takovém zpravodajství, které není zpravodajství, ale propaganda,“ vymezil se Šik vůči způsobu, jakým byla událost medializovaná.

Tématu se na serveru iRozhlas.cz ujala novinářka Eliška Orosová spolu s bezpečnostním analytikem Michalem Smetanou. Šik upozornil na jeho opakované veřejné výstupy ve prospěch Ukrajiny a západního pohledu na válku.

Šik poukazuje na to, že ačkoliv v reportáži od iRozhlasu byl stručně zmíněn vojenský ceremoniál a případná obvinění, klíčová skutečnost byla opomenuta: Tedy že kvůli tomu byl gubernátor Arťuch skutečně odvolán. Navíc je podle Šika pro čtenáře matoucí, když Smetana zároveň připouští, že mohlo jít o ruský omyl, protože Rusové očekávali koncentraci vojáků – a přitom tvrdí, že i tak jde o válečný zločin.

„Eliška Orosová pak k tomu ještě napíše, že Rusům k větší ofenzivě v Sumské oblasti chybějí tanky i obrněná vozidla a expert dodává, že Rusko sice postupuje, ale Ukrajina byla v posledních měsících schopná se na ruské útoky poměrně dobře adaptovat,“ píše dále Šik s tím, že zatímco v článku iRozhlasu.cz je napsáno, že Rusko postrádá potřebné obrněné prostředky pro ofenzivu v oblasti, zároveň je útok líčen jako výsměch americkým snahám o příměří.

„Navrhuji zvýšit poplatky na maximum, lepší popis situace nám může přinést už jen Česká televize…“ navrhl nakonec Šik ironicky.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

7:24 „Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

Česko nečelí setrvalému poklesu porodnosti jako jediné. I dalším zemím Evropy hrozí, že v příštích d…