Útok na nemocnici v Kunduzu: Rozumíme tomu, co děláme? ptá se americká novinářka

06.10.2015 16:54 | Zprávy

Web The New Yorker zveřejnil komentář novinářky Amy Davidsonové k americkému bombardování nemocnice v afghánském městě Kunduz. USA totiž zaútočily na nemocnici, ve které pracovala organizace Lékaři bez hranic. Během útoku zemřely dvě desítky civilistů a americké ozbrojené složky tvrdí, že jednaly na žádost afghánské vlády.

Útok na nemocnici v Kunduzu: Rozumíme tomu, co děláme? ptá se americká novinářka
Foto: repro
Popisek: Záběr z amatérského videa, které si natočili američtí vojáci, kteří se bavili tím, že močili na mrtvé bojovníky Talibanu

V sobotu ve dvě ráno začaly Spojené státy bombardovat nemocnici v afghánském městě Kunduz, kterou provozovala organizace Lékaři bez hranic. Podle lékařů a sester celý proces, který zanechal nemocnici v plamenech, trval déle než hodinu a přicházel ve vlnách. „Na jednotce intenzivní péče hořeli pacienti ve svých postelích,“ řekla sestra Lajos Zoltan Jecsová. Zatím je potvrzeno 22 obětí na životech. Dvanáct zaměstanců nemocnice a deset pacientů, z toho tři děti. „V současnosti je nemocnice zavřená, přesnější by však bylo říci, že už vůbec není.“

Davidsonová na základě této události uvažuje o správnosti amerického počínání. První, o čem přemýšlí je, proč vlastně USA bombardovaly nemocnici. Podle původního vyjádření Pentagonu se jednalo o chybu a bombardování proběhlo na základě snahy ochránit vlastní jednotky před útokem, přičemž útok „mohl přivodit vedlejší škody i přilehlému lékařskému zařízení“.

Následně se k útoku vyjádřil i velitel amerických sil v Afghánistánu, generál John Campbell. Ten řekl, že útok proběhl „proti povstalcům, kteří přímo pálili na členy americké armády, kteří asistovali afghánským bezpečnostním jednotkám“, a byli v blízkosti nemocnice. To bylo v sobotu.

V pondělí však Campbell svoje tvrzení vyvrátil. „Myslím, že všichni prostě měli dojem, že stříleli přímo na jednotky americké armády,“ řekl Campbell na tiskové konferenci v Pentagonu a dodal „To však nebyl ten případ.“ Jen uvedl, že od afghánských sil se doslechli, že jsou pod palbou a potřebují vzdušnou podporu.

V tom případě je nutné se zeptat, co vlastně chtěli Afghánci bombardovat. Byla cílem nemocnice samotná? Afghánské ministerstvo vnitra uvedlo, že v nemocnici byli teroristé a následně dodalo, že „všichni teroristé byli zabiti, o život však přišli i lékaři“. Nemocniční personál však o žádných teroristech nic nevěděl a vyvrací i tvrzení afghánské armády, že by v jejich nemocnici teroristé používali civilisty jako živé štíty. Což Davidsonovou utvrzuje v tom, že cílem byla opravdu nemocnice.

Zajímavá je také skutečnost, že bombardování nepřestalo i přes snahy Lékařů bez hranic využít všech jejich armádních kontaktů. Ti totiž už při prvním výbuchu volali jak na afghánské úřady, tak i přímo do Washingtonu. Útoky však nepřestaly. A USA stále podporují afghánskou stranu, aniž by hleděly na následky. Není tomu tak dlouho, co médii proběhla kauza, kdy Afghánci, kteří dostali zbraně a peníze od Američanů na boj s Tálibánem, zneuživali místní děti. Někteří z násilníků dokonce žili přímo na amerických vojenských základnách.

„A to vše vede k poslední otázce: Rozumíme našim vlastním motivům a prioritám v Afghánistánu? Pokud ne, po čtrnácti letech od invaze, kdy začneme?“ ptá se Davidsonová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…