Ničím jiným než druhým kolem přímé volby prezidenta nelze začít přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém týdnu objevilo ve sdělovacích prostředcích. Pozornost přitáhly debaty kandidátů, tu závěrečnou odvysílala ve čtvrtek večer veřejnoprávní televize.
„Začnu kritikou. Nepochopil jsem, proč se debata konala v předsálí Rudolfina, protože to byly naprosto vyhozené peníze Kavčích hor a nás koncesionářů. Úplně zbytečná ambaláž pro šedesát lidí znamenala jen velké náklady, které by se ušetřily, kdyby se vysílalo z některého studia na Kavčích horách. Zdůvodnění, že tam byl zvolen Masaryk, je sice hezké, ale tehdy to byla budova Parlamentu. Navíc nebyl zvolen jen takto v předsálí, ale v hlavním hlasovacím sále. To je tedy mínus na účet České televize,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Tentokrát má pro ni ale i plus, protože musí dát za pravdu prezidentu Miloši Zemanovi, který na závěr debaty pronesl: „I když to většinou nedělám, tak chci poděkovat moderátorce za férové vedení této debaty. Nikomu nestranila a nebyla nikým než sama sebou ovlivněna.“ Ta slova chvály mířila na Světlanu Witowskou. „Já se k tomu připojuji. Paní Witowská se až na drobné mínusy – opravdu jen drobné nuance, které nepřevážily ten hlavní dojem – ukázala jako profesionální, poměrně nestranná a nezávislá novinářka, která zvládla tenhle opravdu náročný úkol. A musím říct, že jsem tedy po dlouhé době dal za pravdu panu řediteli Dvořákovi, který po odmítnutí pana Moravce pravil, že Česká televize má mnohem více kvalitních moderátorů,“ přiznává mediální analytik.
Po výkonu své kolegyně by měl Moravec dát okamžitě výpověď
Nešlo o to, že by tradičního moderátora jenom zastoupila. „Dokonce bych řekl, že by pan Moravec měl na pozadí výkonu paní Witowské dát okamžitě výpověď, protože výkony, které podává on, ve srovnání s výkonem, který podala ona, jsou – s prominutím – jako kdyby si to SK Nučice rozdal s Realem Madrid. Sportovní metaforu rozjel po debatě pan Borek v Událostech, komentářích, tak já to také takhle sportovně vypointuji. Je zjevné, že Česká televize umí odevzdat dobrou práci, když chce, když v ní nepřeváží soukromé zájmy jednotlivých ‚nenajedených‘ moderátorů, dramaturgů a šéfů různých produkčních skupin na ně navěšených. Najednou se tohle jakoby řešení z nouze ukázalo jako naprosto mimořádné a na místě pana Dvořáka bych vyměnil okamžitě osazenstvo Událostí, komentářů a snažil bych se tam dostat lidi, jako je paní Witowská a spol. Její výkony jsem až doposud tak podrobně nesledoval, teď mě překvapila neuvěřitelně slušným výkonem,“ podotýká Petr Žantovský.
Od hodnocení veřejnoprávní televize přechází k tomu, jak si v debatě vedli oba kandidáti. „Pan Drahoš na mě působil dojmem velice podobným tomu dojmu z úterní diskuse na Primě. To znamená jako člověk, který je nepřipraven, nemá žádné věcné argumenty, vůbec neví, do čeho jde, nemá za mák představu o tom, co to je ústavní funkce hlavy státu, jaké má pravomoci, co může a nemůže dělat. Ukázalo se to v jeho odpovědích, ale i v jeho otázkách protistraně, tedy Zemanovi. Je to člověk, jenž se neustále ohání pouze dvěma, třemi frázemi, který se nestydí používat velice podpásové výrazivo. Třeba hned v úvodní části, kdy nařkl prezidenta Zemana, že jeho pobyt na Hradě znamená podporu kmotrů, mafií, papalášství a podobné floskule, aniž by se pokusil cokoli z toho dokázat,“ upozorňuje mediální odborník.
Neměl témata, a tak vsadil Drahoš na hysterii a agresivní tón
To však ze strany bývalého šéfa Akademie věd nebylo v tomto směru všechno. „Naprosto neuvěřitelně snad ‚asi šedesátkrát‘ pak ještě zopakoval jména Zemanových spolupracovníků Nejedlého a Mynáře. Místo toho, aby se věcně vyjádřil k otázce, tak přišel s tím, že přece Zeman má svého Mynáře a tak dál. Když v publiku zase seděl pan Horáček jako jeho podporovatel, což je skutečný popmusikový matador, tak se nabízela otázka, proč ho sakra nepřipravil trošku lépe. Myslím si totiž, že byl připraven velice špatně. A to i z hlediska věcného. Jestliže má za hlavního poradce Petra Koláře z Evropských hodnot, tak bych předpokládal, že ho pan Kolář jako bývalý diplomat aspoň poučí o základních procedurách a ústavních principech. Nestalo se,“ poznamenává Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník