Občané Spojených států si za pár dní zvolí svého prezidenta, nebo prezidentku. Bude jím spíš republikánský kandidát Donald Trump, nebo dosavadní demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová?
Čísla, která zveřejnil The Wall Street Journal, naznačují, že Trump má ke zvolení o fous blíž. Celostátní průzkum ukázal, že o volbě Trumpa uvažuje 47 procent dotázaných, zatímco o volbě Harrisové přemýšlí 45 procent. V průzkumu byla zmíněna i jména nezávislých kandidátů, ale žádný z nich nezískal významnější podporu.
„Donald Trump získal mírný náskok. Voliči začali pozitivněji vnímat jeho program a jeho výsledky v předchozím období. Na Kamalu Harrisovou se začali dívat kritičtěji,“ napsal WSJ hned v úvodu článku.
Tentýž list uveřejnil obdobný průzkum v průběhu srpna a tam se zdálo, že dvouprocentní náskok má naopak Harrisová. Server televize Fox News však upozornil, že dvouprocentní náskok se pohybuje v rámci možné statistické chyby. Letošní prezidentské klání je velmi těsné a jen těžko se odhaduje, kdo má blíž k vítězství. Ve skutečnosti to může být jak Trump, tak Harrisová.
Nový průzkum navazuje na celostátní průzkum Fox News provedený 11. až 14. října a zveřejněný minulý týden, který také přiřkl dvouprocentní náskok na celostátní úrovni. V něm by Trumpa volilo 50 procent dotázaných, zatímco Harrisové by odevzdalo hlas 48 procent lidí.
Průzkumy CBS News, Marist a USA Today/Suffolk dává mírné náskoky Harrisové, ale jde o náskoky, které se pohybují v rámci statistické chyby, což jen dokazuje, jak těsné je letošní prezidentské klání.
Podle průzkumu ABC News chce Harrisovou volit 48,1 procenta voličů. Trumpovi je nakloněno 46,4 procenta.
Na konci srpna a na začátku září, tedy v době po sjezdu demokratů a v čase prezidentské televizní debaty, si Harrisová vedla o něco lépe, ale Trump ukázal, že se nevzdává a o měsíc později je souboj opět vyrovnaný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.