Už i ti nejhloupější vítači vidí, že migranti chápou lidskost jako slabost, upozorňuje Robejšek

29.08.2020 8:30 | Zprávy

Za pár dní uplyne pět let od momentu, kdy německá kancléřka Angela Merkelová nechala otevřít německé hranice a vpustila do země statisíce migrantů a uprchlíků z Blízkého východu, ale i z Afriky. Analytik Petr Robejšek se jal bilancovat, k čemu rozhodnutí kancléřky Merkelové Německo dovedlo. Už i ti nejhloupější vítači podle Robejška vidí, že otevřít hranice nebyl nejlepší nápad.

Už i ti nejhloupější vítači vidí, že migranti chápou lidskost jako slabost, upozorňuje Robejšek
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Petr Robejšek

Německá kancléřka Angela Merkelová se jako dcera teologa chtěla i v migrační krizi držet křesťanských hodnot a chtěla pomoct lidem zasaženým válkou v Sýrii. Ale s uprchlíky ze Sýrie dorazili migranti z Pákistánu, z Afghánistánu, ale i z Afriky. A řada z nich si lidskost Angely Merkelové vyložila po svém.

„Rozhodnutí pomoci utečencům se zakládá na víře, že hodnoty lidskosti platí všude a pro všechny stejně. Ale po pěti letech vidí i ti nejhloupější vítači, že lidé, kteří do Evropy utíkají před brutalitou své vlastní civilizace, a tedy i před vlastními válkami, nemohou lidskosti Evropanů porozumět. Buď o tom, proč jim vlastně Evropané pomáhají, vůbec nepřemýšlejí, nebo si jejich soucitnost vykládají jako slabost, hloupost, špatné svědomí či strach. Nenapadne je, že by mohli být ‚něco dlužni‘. Ale v západní kultuře je pomoc neoddělitelná od vděčnosti obdarovaného,“ napsal Robejšek v komentáři pro sobotní MF Dnes.

Lidem, kteří chápou lidskost jako slabost, je podle Robejška třeba se postavit a dát jim najevo, že nebudou zneužívat dobroty druhých. 

Německo teď na integraci migrantů a uprchlíků do společnosti vydává, podle Robejška, asi 100 miliard eur ročně. Pracující Němci financují z daní lidi neproduktivní a je prý otázka, jak dlouho to budou Němci ještě snášet. Merkelová si je, podle Robejška, vědoma toho, že trpělivost Němců není nekonečná, takže uzavřela dohodu s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem, kterému platí za to, aby migranty držel v Turecku.

Jenže to má háček.

Když se turecké válečné lodě pohybují ve vodách, které Řecko považuje za své, Německo se drží zpátky, protože musí kalkulovat s tím, že kdyby se ozvalo, Erdogan zase otevře hranice a pošle uprchlíky do Evropy. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…